fbpx
Таг: милитанти

таг: милитанти

Ирачката влада прогласи победа над ИД во Тал Афар

Ирачкиот премиер Хајдер ел Абади прогласи победа над милитантите на Исламска држава во градот Тал Афар, соопштила денеска ирачката влада, јавуваат светските агенции. Во соопштението се наведува дека градот Тaл Афар е ослободен, како и целата покраина Ниневех. „Тал Афар е ослободен. Милитанти на Исламска држава, каде и да се наоѓање, доаѓаме по вас. Можете да се предадете или да умрете“,...

Најмалку 18 убиени во напад на ресторан во Буркина Фасо

Најмалку 18 луѓе се убиени, а осум ранети во терористички напад во ресторан во Буркина Фасо, кога вооружени лица синоќа отвориле оган кон гостите кои седеле пред објектот, во главниот град на земјата, Уагадугу, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на владини извори. „Ова е терористички напад“, изјавил министерот за комуникации на Буркина Фасо, Реми Данџини на прес-конференција, додавајќи дека бројот на...

Ирачката армија почна офанзива за ослободување 150.000 затвореници во Мосул

Ирачката армија денеска почна офанзива за заземање на Стариот град во Мосул, кој е под контрола на Исламска држава (ИД) и последниот дел од големиот град контролиран од милитантните исламисти. Офанзивата е и за ослободување на околу 150.000 заробеници на ИД. Телевизиските снимки покажуваат чад како се издига од Стариот град во Мосул, а се слушаат и многу пукотници. Биле...

Египет како одговор на масакрот бомбардираше кампови на терористите

Египетски борбени авиони ги нападнаа камповите на терористите по масакрот на коптски христијани во Египет, соопшти претседателот Абдел Фатах Сиси. Нападите се извршени во источниот дел на Либија. Претседателот на Египет вети дека ќе продолжи да ги напаѓа базите користени за обука на милитанти што вршат терористички напади во неговата земја, без оглед на чија територија се наоѓаат. Сиси нагласи дека...

Повеќе од 50 жртви на офанзива на Исламска држава во Сирија

Повеќе од 50 лица биле убиени денеска во напад на т.н. Исламска држава во две села под контрола на владата во провинцијата Хама во Сирија, а некои од нив се егзекутирани откако биле заробени, извести Сириската опсерваторија за човекови права. Милитантите на Исламска држава (ИД) ги нападнале селата Акареб и Ал Мабуџе, близу стратешки важниот автопат помеѓу градот Хама и...

Сириските бунтовници го презеле градот Ал Баб од милитантите на ИД

Сириските бунтовници, кои ја имаат поддршката на Турција, ја презеле речиси во целост контролата над градот Ал Баб од милитантите на Исламска држава (ИД), соопштиле турски официјални претставници, јавуваат светските агенции. Турскиот министер за одбрана, Фикри Исик, денеска изјавил дека „може да се каже дека е заземена речиси целата територија на Ал Баб“. Закариа Малахифиџи, од фракцијата Фастаким, за агенциите изјавил дека...

Курдска милитантна група ја презедe одговорноста за нападите во Истанбул

Kурдската милитантна организација „Јастреби за слободата на Курдистан“ денеска на својата интернет-страница ја презеде одговорноста за синоќешните напади во Истанбул, во кои загинаа 38, а повредени се 155 лица. „Јастреби за слободата на Кудистан“, која е одметнато крило на Курдската работничка партија, стои зад повеќе напади што годинава беа извршени во Турција. Официјална Анкара денеска прогласи еднодневна жалост и нареди знамињата да...

Ердоган: Исламските милитанти ќе завршат во пеколот

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повтори дека Исламската држава најверојатно е одговорна за нападот на аеродромот во Истанбул, додавајќи дека исламските милитанти ќе завршат во пеколот. Зборувајќи денеска во Истанбул, по исламската молитва што се одржува во петок, Ердоган изјави дека екстремистичката група тврди дека дејствува во име на исламот, но нагласи дека нема никаква врска со религијата, пренесува АП. -...

Милитантите во Либија презеле контрола врз три населени места

Во западниот град Мисрата во Либија, милитантите ја презеле контролата врз три населени места јужно од градот, вклучувајќи ја и областа Абу Граин, соопшти претставник на либиска милитантна група. Тој додаде дека воените авиони извршиле напад врз силите на ИД додека тие се повлекувале од позициите. Во нападите се убиени шест припадници на милитантните групи, а 17 се ранети.

Убиени најмалку 27 припадници на ИД во Алепо

Најмалку 27 припадници на Исламска држава (ИД) биле убиени во операција на турската војска и на силите на меѓународната коалиција предводена од САД во северниот дел на сирискиот град Алепо, кој се наоѓа во близина на границата со Турција, јавуваат светските агенции. Во нападите, според информациите, биле уништени пет утврдени позиции на милитантите на ИД и две артилериски бази во...

Убиени 16 милитанти на североистокот на Сирија

Најмалку 16 милитанти, меѓу кои и еден висок претставник на сирискиот разгранок на Ал каеда, фронтот Ал нусра, се убиени во воздушните напади на североистокот на Сирија, соопшти сириската опозициска Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон. Опсерваторијата наведе дека се повредени повеќе од 60 лица во нападот на воениот аеродром „Абу Духир“, во провинцијата Иблиб, и додаде дека...

Уапсен лидерот на исламистичката група Ансару во Нигерија

Нигериската војска уапсила лидер на милитантната група Ансару, која е фракција на организацијата Боко харам, соопштија нигериските власти. Ансару се смета за одговорна за киднапирање и за убивање лица од Западот. Американскиот Стејт департмент во 2012 година го стави лидерот на Ансару, Халид ал Барнави, на црната листа како еден од тројцата милитанти поврзани со Боко харам и со североафриканското крило на...

Камерунските власти осудија на смртна казна 89 припадници на Боко харам

Властите во Камерун осудиле на смртна казна 89 припадници на нигериската исламистичка група Боко харам, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на извештаи на камерунските медиуми. Одлуката ја донел воениот суд на земјата, а осудените се товарат за тероризам поради нивната вмешаност во повеќе напади во североисточниот регион на Камерун што граничи со Нигерија. Камерун во 2014 година го донесе законот против тероризам, во...

Полицијата во Тунис убила 21 лице

Министерството за внатрешни работи на Тунис соопшти дека се убиени 21 милитант во судирите на туниските сили и на исламистичките милитанти во близина на границата со Либија. Судирите доаѓаат во период на зголемена загриженост на туниските власти дека насилниот екстремизам во Либија би можел да го дестабилизира регионот. Во судирите настрадало и 12-годишно девојче, соопшти претставник на локалната болница. Властите соопштија дека...

Русија: Затвор за петмина милитанти

Пет мажи во Русија се осудени на затворска казна од пет и пол до 17 години поради припадност на забранетата исламистичка организација Хузб ут-Тахрир. Судиите на московскиот воен суд го воделе процесот во Чељабински, регион на Урал, кој се граничи со Казахстан и со Башкортостан. Хузб ут-Тахрир е сунитска политичка организација која бара сите исламски земји да се обединат во исламски...

Германската полиција надгледува повеќе од 400 милитанти

Бројот на милитантните исламисти што од боиштата во Ирак и во Сирија се враќаат во Германија е во постојан пораст и повеќе од 400 од нив во моментов се наоѓаат под полициски надзор, соопшти денеска германската полиција. Челникот на германската сојузна полиција, Холгер Меунч, за телевизијата АРД рече дека истовремено опаѓа бројот на лицата што од Германија заминуваат во овие две земји...

Турските сили убиле 14 курдски милитанти

Турските сили за безбедност убиле најмалку 14 милитанти во претежно курдскиот дел на југоистокот на земјата, соопштија денеска воени извори. Во интернет-соопштението на Генерал-штабот се наведува дека член на „селската стража“, кој се борел на страна на владините сили, е убиен денеска за време на судирите со борците на Работничката партија на Курдистан (ПКК) во округот Сур. Војската објави дека борците...

Во Пакистан уапсени 42 осомничени милитанти

Во пакистанската провинција Пенџаб се уапсени 42 осомничени милитанти кои се товарат дека се поврзани со Исламска држава, соопштија денеска пакистанските власти. Министерот за правда, Рана Санауках, изјави дека апсењата се резултат на рации што во текот на септември се спроведени во четири града во провинцијата Пенџаб и оти меѓу уапсените е и шефот на ИД за Исламабад, Амир Мансур, неговиот...

Индија: Милитанти нападнаа воена база, шестмина загинати

Во напад на база на идниските воздухопловни сили во северозападната држава Панџаб загинаа шест лица, јавуваат локалните медиуми. Група од најмалку пет лица упаднала во базата Патанкот, во близина на границата со Пакистан, а во вооружените напади, кои траеле неколку часа, загинале два инидиски војника и четворица терористи. „Раша тудеј“ јавува дека во меѓувреме дошло до ново пукање во базата и...

Рација во Истанбул, убиени две припаднички на милитантни ќелии

Турската полиција рано утринава, во рација во Истанбул, уби две жени, кои, како што пренесуваат локалните медиуми, биле припаднички на милитантни ќелии. Агенцијата „Доган“ наведува дека пресметката во која полесно се повредени четири лица се случила во европскиот дел на градот. Во извештајот не е прецизирано на која организација ѝ припаѓале овие жени. Агенцијата пренесува дека жените биле дел од ќелијата што се...

Спасовски: Наместо амнестија, повеќе затвори

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски смета дека законот за амнестија се носи во несоодветен момент, како и дека со опфатот што е најавен нема да допринесе значително за...