fbpx

Приватните превозници утре со протест пред ЈСП ќе си ги бараат парите

-

Приватните автобуски превозници кои до неодамна ги одржуваа градско-приградските линии од скопскиот јавен превоз за утре од 9 часот најавија одржување на протест пред седиштето на ЈСП-Скопје во Автокоманда. Тие очекуваат средба со директорот на ЈСП, а нивното барање е да им се исплати долгот којшто ЈСП-Скопје го има кон приватните превозници.

„Макекспрес“ и „Слобода превоз“ кон крајот на минатата година побараа исплата на долгот од 1,5 милиони евра што го има кон нив ЈСП-Скопје за одржувањето на градско-приградските линии. Автобуските превозници веќе во ноември лани престанаа да сообраќаат на градско-приградските линии поради долгот, по што како израз на револт блокираа и сообраќајници во центарот на Скопје кон крајот на ноември и почетокот на декември минатата година.

Градот Скопје ги раскина договорите со „Макекспрес“ и „Слобода превоз“, по што во декември лани распиша нови јавни повици за пронаоѓање на заинтересирани превозници што би ги одржувале дел од градско-приградските линии во Скопје, но повиците пропаднаа кон средината на јануари годинава поради тоа што никој не се пријави.

Во меѓувреме, градско-приградските линии на кои до неодамна сообраќаа приватните автобуски превозници се одржуваат со автобуси и возачи на ЈСП-Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download
download coolpad firmware
Premium WordPress Themes Download
online free course