fbpx

ВМРО-ДПМНЕ ќе организира стража на гробот на Гоце Делчев на 4 февруари, СДСМ реагираат

-

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, односно нејзиниот Патриотски институт, ќе организираат „херојска стража“ на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св.Спас“ во Скопје на 4 февруари. За ова денеска информираше Александар Пандов, претседател на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ на денешната трибина во Штип насловена „Гоце е Македонија“.

Пандов на трибината истакна дека криминалната влада на СДСМ и ДУИ со водење на попуслива политика кон бугарската страна дозволила негација на македонската историја, јазик и култура, потенцирајќи дека ВМРО-ДПМНЕ е браникот на македонштината и патриотизмот и токму поради тоа тие се организираат.

„ВМРО-ДПМНЕ е браник на македонштината и патриотизмот и ние не смееме ниту по една цена да им го дозволиме да го направат тоа во Скопје. Ова е многу важен настан и исклучително важно е ние на 4-ти февруари да се појавиме во што поголем број пред црквата Св. Спас во Скопје од 07:00 часот наутро“, изјави Александар Пандов.

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски пак денеска побара од власта да ги испитала наводите дека странски агентури се вмешани во провокациите кон Македонија и побара да се истражи финансирањето на бугарските клубови во земјава.

Од владејачката партија СДСМ денеска реагираат, повикувајќи ги ВМРО-ДПМНЕ да престанат да им служат на туѓите интереси и да работат против европскиот пат на земјата.

„Сите учесници во инцидентот во Охрид се членови или симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ. Слики со Мицкоски, со Николовски. Едниот од напаѓачите е дури и вработен во администрацијата на градоначалникот на Охрид, Пецаков, исто така од ВМРО-ДПМНЕ“, стои во соопштението на СДСМ.

Од владејачката партија додаваат дека на нашата земја во моментов не ѝ треба потпалување на атмосферата.

„За инцидентот во Охрид институциите реагираа брзо, МВР успеа веднаш да ги пронајде напаѓачите и да постапи соодветно. Согласно со пријавите постапува и ОЈО кое има надлежност во овој случај. Насилство од било каков тип е неприфаталиво, исто како што се неприфатливи сите обиди за попречување на европскиот пат и навредите на чувствата на македонските граѓани“, велат од СДСМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Жена од кочанско Оризари пронајдена удавена во канал за наводнување

Осумдесет и деветгодишна жена од селото Оризари, Кочанско, утрово била пронајдена удавена во канал за наводнување во близина на селото, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Удавената жена ја пронашол...