fbpx
Таг: јавен превоз

таг: јавен превоз

Германија парализирана, штрајк на јавните превозници

Вработените во градскиот и приградскиот транспорт во неколку германски провинции утринава започнаа дводневен предупредувачки штрајк. Автобусите, трамваите и метрото во многу градови останаа паркирани, пренесува германската новинска агенција ДПА. Синдикатот Верди повика на штрајк до петок во обид да се зголеми притисокот врз работодавачите во колективните преговори. Суспензијата на превозниците се случува во Берлин, Хамбург, Долна Саксонија, Саксонија-Анхалт, Северна Рајна-Вестфалија...

Јавниот превоз во Скопје денеска функционира, вработените ќе земат плата

Автобусите на ЈСП Скопје утрово сообраќаат на улиците, и покрај вчерашната најава на синдикатот на претпријатието дека јавниот превоз денес нема да функционира поради неисплатени плати. Претседателот на синдикатот Миќо Стојановски вчера рече дека вработените не ги добиле јануарските плати заклучно со 15 во месецот, според законскиот рок. „Чекавме до 14:30 часот кога е последниот миг да се префрлат парите во...

Вработените во ЈСП повторно без плата, Скопје утре повторно без јавен превоз

Утре Скопје повторно останува без јавен превоз. Претседателот на синдикатот Миќо Стојановски, вели дека вработените сè уште не ги добиле јануарските плати заклучно со 15-ти во месецот, според законскиот рок. Тој им се извини на патниците кои нема да може да ги користат услугите на јавниот превоз,и не прецизираше до кога ќе трае штрајкот. „Чекавме до 14:30 часот кога е последниот...

Субвенциите за ЈСП изгласани, автобусите се враќаат на улиците

По целодневно натегање меѓу советниците во Град Скопје, попладнево сепак беа усвоени субвенциите од 11 милиони евра за ЈСП Скопје. Со ова завршува голготата со јавниот превоз и градските автобуси продолжуваат да сообраќаат. Откако првично субвенциите не беа изгласани, бидејќи советничката група на ВМРО-ДПМНЕ се противеше на одлуката, дојдоа советници од другите политички партии кои не беа присутни на првата...

Почеток на сообраќаен хаос без јавен превоз – на постојките наместо автобуси се чека такси

празна автобуска станица - тц Буњаковец
Само пусти автобуски постојки денеска можеа да се забележат низ главниот град, по протестот што следуваше откако на вработените во ЈСП не им беа исплатени декемвриските плати. Градот вриеше од такси возила, во неможност на граѓаните кои немаат сопствени автомобили да стигнат до работните места. По завршувањето на вонредната седница на Советот на Град Скопје, кога не беше изгласана одлуката...

Јавен превоз во Скопје утре ќе има до 9 часот, вработените во ЈСП одат на протест

Автобусите на ЈСП утре ќе вршат превоз на патници од 4.30 до 9 часот изутрина, а од 10.30 часот вработените ќе заминат на протест пред Град Скопје, додека се одржува вонредната седница на Советот на Град Скопје каде што треба да се одлучува дали претпријатието ќе добие субвенции. Автобусите на ЈСП ќе бидат паркирани во базите на претпријатието во Автокоманда...

Од понеделник ќе нема јавен превоз ако не се изгласаат субвенции за ЈСП

Скопјани од понеделник може да останат без јавен превоз доколку Советот на Град Скопје не свика итна седница на која ќе ги изгласа субвенциите за ЈСП за 2024 година, се заканија трите репрезентативни синдикати на Јавното сообраќајно претпријатие. „Репрезентативните синдикати во Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ ги повикуваат советниците од Советот на Град Скопје итно да свикаат седница на Советот со...

Автобусите на ЈСП утре и в сабота по неделен возен ред, со исклучок на неколку линии

Поради верскиот празник Богојавление (Водици), јавниот превоз во Скопје утре ќе функционира по неделен возен ред, соопштија од ЈСП Скопје. Исклучок ќе бидат линиите 18А, 32, 51, 56, 56А, 70, 74, 81, 118 и 180 кои ќе сообраќаат по саботен возен ред. По неделен возен ред ќе се вози и в сабота, на 20 јануари, со исклучок на посочените линии...

Градскиот совет Ќосето го постави кај Ист Гејт, други одлуки не можат да донесат

Нова редица од деструктивни одлуки донесоа денеска советниците во Советот на град Скопје. Набавката на еколошки автобуси за ЈСП-Скопје не се изгласа, исто како што не помина ниту одлуката за изградба на брзиот автобуски систем - БРТ во Скопје. Не поминаа ниту предложените измени кај субвенциите што треба да се издвојат за јавните претпријатија во 2024 година, а ретко...

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Поради државниот празник Св. Климент Охридски, јавниот превоз во Скопје утре, петок, 8 декември, ќе сообраќа по неделен возен ред, информираше денеска Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП Скопје). Дежурна ќе биде билетарницата на Транспортен центар, која утре ќе работи во периодот од 6 до 13 часот. Жичарницата, пак, утре ќе работи од 10 до 17 часот.  

Изменет режим на јавен превоз поради Министерскиот самит во Скопје

Поради одржување на Министерскиот самит на ОБСЕ, јавниот превоз ќе функционира со изменет режим од вообичаениот, а продажните места на ЈСП ќе имаат изменето работно време од редовното, информираат од ЈСП Скопје. В петок јавниот превоз ќе продолжи да функционира вообичаено, а истото се однесува и на билетарниците и центрите за персонализација на ЈСП Скопје. Жичарницата сите денови ќе функционира вообичаено,...

ВМРО, Левица и Зелен хуман град против изградбата на автобуско метро во Скопје

Тоталната блокада на главниот град продолжува и во однос на реализацијата на проектот за воведување алтернативен и висококапацитетен јавен превоз во Скопје. Градоначалничката Данела Арсовска со месеци претходно ја одложуваше реализацијата на автобуското метро - Бас рапид транзит, за пред неколку дена од Град Скопје да соопштат дека ги коригирале пречките на проектот предизвикани од претходното градско раководство. Но, реализацијата...

Автобусите на ЈСП в среда по вообичаен, а в четврток по саботен возен ред

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП Скопје) денеска соопшти како ќе се одвива јавниот градски и приградски превоз за време на одржувањето на Министерскиот самит на ОБСЕ. Во среда (29 ноември), јавниот превоз ќе сообраќа вообичаено, по зимен делничен возен ред, додека во четврток (30 ноември), автобусите ќе возат по саботен возен ред. Од ЈСП информираат и оти сите билетарници и центри...

Потпишан договорот за изградба на автобуското метро во Скопје

Откако Градот Скопје деновиве излезе со информација дека ќе ја продолжи реализацијата на автобуското метро, министерот за транспорт и врски Благој Бочварски денеска го потпиша договорот за имплементација на Системот за брз автобуски превоз (БРТ) во Скопје, во соработка помеѓу Министерството за транспорт и врски, Министерството за финансии и Градот Скопје. Од Министерството за транспорт и врски информираат дека проектот...

По две години пауза, Градот Скопје одлучи да го гради автобуското метро

Системот за брз автобуски превоз во Скопје (БРТ-Скопје) ќе се реализира. Градот Скопје денеска соопшти дека две години траело отстранувањето на пречките на проектот предизвикани од претходното градско раководство, додавајќи дека главниот град конечно ќе добие нов транспортен систем. „Системот за Брз автобуски превоз доби зелено светло од меѓународните партнери со што започнува неговата реализација во главниот град. Проектот подразбира...

ЈСП со обвинување до градските советници и до владата – бараат субвенции и нови автобуси

Советот на град Скопје да изгласа одлука за дополнителни субвенции за нормално функционирање на јавниот превоз и за набавка на нови автобуси. Оваа порака денеска ја упати директорот на ЈСП-Скопје, Крсте Петревски. Тој ги критикуваше советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на град Скопје, но и македонската влада. Петревски изјави дека втора година по ред, советниците во Советот на Град Скопје...

На Скопје му се заканува прекин на јавниот превоз, ЈСП не доби нови субвенции

Ќе има ли повторно застој во скопскиот јавен превоз и неисплатени плати на вработените во ЈСП-Скопје? Советот на Град Скопје денеска не ја усвои одлуката за издвојување на дополнителни субвенции за ЈСП во висина од 110 милиони денари, поради тоа што советниците на ВМРО-ДПМНЕ иако беа присутни на седницата, не гласаа за оваа одлука и овозможија истата да не...

Скопје е најевтин град за живеење за „дигиталните номади“

Новата дигитална номадска виза е документ или програма што дава законско право привремено да се работи во други држави. Со ваквата виза, голем број странци се почесто се преселуваат низ европските земјки како Португалија, Грција и Македонија, а продолжуваат да работат со своите клиенти и работодавци. Инаку, дигиталните номади се дефинираат како индивидуални професионалци кои со помош на новите технологии заработуваат...

Јавниот автобуски превоз во Скопје од утре со зголемен број автобуси

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ (ЈСП Скопје) соопшти дека од утре јавниот автобуски превоз ќе се одвива според зимскиот возен ред. Тоа значи зголемен број автобуси на ЈСП Скопје и на приватните превозници на градско-приградските линии, со почести пристигнувања на автобуси на постојките. Возниот ред е достапен на веб страницата на ЈСП Скопје.

Автобуско метро во Римини – побрз јавен превоз налик на она што му треба на Скопје [галерија]

Приморскиот град Римини е единствен во Италија којшто има воведено брз автобуски систем (автобуско метро) и е проект сличен на оној што повеќе од две години го кочи со реализација скопската градоначалничка Данела Арсовска во македонскиот главен град. Мета.мк направи репортажа за функционирањето на БРТ системот во Римини, град со околу 150.000 жители, којшто во текот на летната сезона,...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...