Пожар изби на еден од последните катови на кулата „Трамп“ во Њујорк, јавуваат американските медиуми.

Њујоршката противпожарна бригада објави дека во прашање е „помал пожар“ за кој се верува дека е предизвикан од дефект на инсталацијата, а според првичните информации нема повредени.

Седиштето на империјата на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп е облакодер од 58 ката во самото срце на Менхетен и во него се наоѓаат и домовите на неколку членови на семејството на Трамп.

Освен луксузни станбени единици, ресторани и продавници, во кулата на Трамп има се наоѓаат и седиштата на многу компании, а претседателот на САД и неговиот тим во кулата формираа и штаб за време на изборната кампања.