fbpx

Повеќе од 92 отсто од ирачките Курди гласаа за независност

-

Жителите на северниот дел на Ирак со огромно мнозинство гласале за независност на регионот Курдистан на референдумот што се одржа во понеделникот оваа недела, пренесува „Би-би-си“.

Од изборната комисија соопштиле дека повеќе од 92 отсто од вкупно 3,3 милиони Курди и друго не-курдско население гласале за отцепување на регионот Курдистан од Ирак.

Информацијата доаѓа откако ирачкиот премиер Хаидар ал-Абади денеска побара поништување на референдумот за независност на регионот.

„Референдумот мора да биде поништен, а дијалогот мора да продолжи во рамките на уставот. Нема да разговараме за никакви резултати од референдумот“, порача Абади.

Лидерите на ирачките Курди велат дека победата на референдумот ќе им даде зелено светло за почнување преговори за отцепување од централната власт во Багдад и од соседните земји.

Парламентот на Ирак побара од премиерот на земјата да размести воени трупи во областа Киркук, која е богата со нафта, како и во другите области кои се под контрола на Курдите.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...