fbpx
Таг: мнозинство

таг: мнозинство

Контраспин: Нема силни аргументи дека СДСМ има најголем коалициски потенцијал

Децидната изјава на Ковачевски дека СДСМ има најголем коалициски потенцијал нема силни аргументи за да биде потврдена како факт. Историјатот на создадени и растурени коалиции од 2016/17 до сега што ги направи СДСМ за да обезбеди мнозинство во Собранието, големите отстапки што ги направи во однос на т.н. „црвени линии“, падот на рејтингот до степен да е тешко да...

Контраспин: Тврдењето дека мнозинството од СДСМ е за предвремени избори е спин

Освен една изјава на Мицкоски од 29 декември 2022 година, дека „имал сигнали од пратеници на СДСМ и на ДУИ“ за формирање мнозинство од 61 пратеник за распуштање на Собранието и распишување предвремени избори, нема од ниту едно друго место некаква поткрепа или аргумент кој би зборувал во насока дека „мнозинството во СДСМ, членови, министри и дел од пратеници заговараат избори...

Демократите победија на изборите во Џорџија, ја презедоа контролата врз американскиот Сенат

На вториот круг на изборите во американската сојузна држава Џорџија, победија кандидатите на Демократската партија на САД, јавуваат американските медиуми Си-ен-ен и Еј-би-си. Демократот Џон Ософ освоил 50,3 отсто од гласовите, додека републиканецот Дејвид Пердју освоил 49,7 отсто. Воедно, демократот Рафаел Ворнок ја победи републиканката Кели Лефлер. Вториот круг на гласање се одржа денеска, откако на изборите што се одржаа...

Грчкиот парламент треба да го ратификува Протоколот за влез на Македонија во НАТО

Во грчкиот парламент денеска треба да се одржи гласањето за ратификација на Протоколот за пристап на Македонија во НАТО, откако вчера доби „дозвола“ на Комитетот за надворешна политика и одбрана со мнозински број на гласови. Протоколот беше потпишан во средата во Брисел од постојаните претставници на сите 29-земји членки на НАТО, а со Грција денеска почнува последната фаза од полноправниот...

Со 81 глас „за“, изгласани уставните измени

Со 81 глас „за“ вечерва пратениците во Собранието ги изгласаа уставните измени, односно амандманите 33 до 36, кои се обврска за Македонија според Преспанскиот договор што беше потпишан на 17 јуни минатата година. Претходно пратениците на Алијансата за Албанците и на Беса ги повлекоа своите амандмани. Според Уставниот закон кој беше исто така усвоен, овие амандмани влегуваат во сила дури откако...

Заев е загрижен за парламентарното мнозинство за уставни измени

Премиерот Зоран Заев денеска рече дека бегството на Никола Груевски не е поврзано со гласањето во Парламентот за почеток на промените на Уставот кој произлегува од Договорот од Преспа, но истовреме, додаде дека е загрижен за парламентарното мнозинство. - За мене прв приоритет е политичкиот процес во Парламентот, зошто, заради тоа што обезбедуваме иднина во НАТО и ЕУ. Не дека...

Вељаноски: Немате двотретинско мнозинство за промена на Уставот

Собранието е институција, а пратениците се народни претставници кои ќе ја донесат одлуката и ќе ја спроведат волјата на граѓаните и порачувам да не потклекнат на каков било притисок, затоа што решаваме децениски спор за да ja извлечеме земјата од изолација, рече премиерот Зоран Заев за време на обраќањето на Комисијата за уставни прашања, каде што го образложува предлогот...

Заев: Дали има мнозинство ќе се види на гласањето, но нема поткуп

Не се нудат пари на пратениците за да гласаат за уставните измени, а најдобрата опција во моментот е Собранието, а не предвремени избори, порача премиерот Зоран Заев пред новинарите денеска. Тој рече дека дали има двотретинско мнозинство за да се направат уставните измени ќе се види дури во процедурата во парламентот, но изрази оптимизам дека може да се постигне мнозинство....

Маричиќ: Владиниот предлог за уставни измени – тест за двотретинско мнозинство

Со предлогот за менување на Уставот за имплементација на Преспанскиот договор, единствена точка на денешната итна седница, Владата ќе проверува дали го има потребното двотретинско мбозинство во Собранието. Ова денес го загатна специјалниот советник на премиерот, Бојан Маричиќ, на дебатата "Стратешко размислување за проширување" што се одржа во Скопје во рамки на Форумот на граѓанско општество „Скопје 2018“. - Има владина...

Богоевски ја лаже и манипулира јавноста, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Павле Богоевски ја лаже и манипулира целата македонска јавност, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на пратеникот од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ и коалицијата. „Во договорот јасно стои дека македонскиот јазик ќе биде единствениот јазик кој во Обединетите нации ќе биде запишан со фуснота, за разлика од тоа како е запишан во моментов. Македонското државјанство ќе биде...

Нова Демократија води со 12,4 отсто пред владејачката Сириза

Најголемата опозициска партија во Грција, Нова Демократија на Кирјакос Мицотакис, го зголемува водството пред владејачката Сириза на Алексис Ципрас, покажала анкетата објавена од весникот „Прото Тема“, пренесува „Блумберг“. 26,4 отсто од испитаниците се определиле за Нова Демократија, а за во Сириза само 14 отсто. Мнозинството на владејачката коалиција на Ципрас во парламентот се намали на само два пратеника предност во законодавниот...

Повеќе од 92 отсто од ирачките Курди гласаа за независност

Жителите на северниот дел на Ирак со огромно мнозинство гласале за независност на регионот Курдистан на референдумот што се одржа во понеделникот оваа недела, пренесува „Би-би-си“. Од изборната комисија соопштиле дека повеќе од 92 отсто од вкупно 3,3 милиони Курди и друго не-курдско население гласале за отцепување на регионот Курдистан од Ирак. Информацијата доаѓа откако ирачкиот премиер Хаидар ал-Абади денеска побара...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и мнозинството еден месец ја блокираат локалната самоуправа

СДСМ и собраниското мнозинство имаат одговорност за одложувањето на локалните избори, со што се става под знак прашалник ефективното функционирање на локалната самоуправа, порача ВМРО-ДПМНЕ претпладнево преку соопштение. Партијата вели дека и еден месец откако „СДС насилно изведе сценарио за избор на претседател на Собранието, флагрантно кршејќи го Уставот, низа закони и деловникот за работа на Собранието“, во законодавниот дом нема...

Груевски на „Фејсбук“: Изборот на Џафери за спикер е диктаторски акт

Талат Џафери влезе во кабинетот на претседателот на Собранието со брутално кршење на Уставот, законот и на деловникот на Собранието и сè што во иднина би се донело со негово учество, потпис ќе биде плод на диктаторски акт за назначување претседател на Собранието, напиша денеска на „Фејсбук“ лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. „Во демократско општество, владеењето на мнозинството доколку не...

Велика Британија го поддржа изборот на Џафери, бара ненасилен трансфер на власта

Портпаролката на канцеларијата за надворешни работи на Велика Британија го поздрави изборот на нов претседател на Собранието на РМ и апелира за непречен и ненасилен трансфер на власта на избраната мнозинска коалиција. „Обединетото Кралство ја поддржува демократската одлука на мнозинството пратеници во Македонија да го изберат Талат Џафери за претседател на Собранието. Подготвени сме за претстојната соработка со него. Ги повикуваме сите...

Стејт департмент: Лидерите да сторат сè што можат за брзо формирање влада

„Соединетите Американски Држави ги поттикнуваат македонските лидери да сторат сè што можат за формирање на влада без понатамошно одложување, за државата да може да продолжи со реформите потребни да стане полноправна членка на евроатлантското семејство“, се вели во изјавата на Стејт департментот за политичката криза во Македонија, дадена за „Гласот на Америка на македонски“. Во неа се додава дека македонските...

СДСМ: Груевски нема право да нуди 51 избран пратеник како да се негова лична своина

„Груевски нема право да нуди 51 избран пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, како да се негова лична своина. Прво, парламентарно мнозинство веќе постои и тоа никој не го бара од него. А, и дали некои од опозициските пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ќе најдат здрав разум и ќе ги поддржат реформите по формирањето на новата реформска влада, исто така не зависи од Груевски“,...

Бундестагот оцени дека тешко ќе оди формирањето влада во Македонија

Комисијата за европски прашања на германскиот Бундестаг денеска расправаше за актуелната ситуација во Македонија, а по завршувањето на седницата, социјалдемократот Јосип Јуратовиќ изјавил дека ситуацијата во Македонија е тешка во поглед на формирање влада, јавува „Дојче веле“. Тој сметал дека мора да се продолжи со посредништво за да се признае резултатот од изборите за да се состави влада. „Во една демократија легитимно...

Ахмети го информирал Јазбец за седницата за избор на претседател на Собранието

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешната средба го информирал амбасадорот на Словенија во земјава, Милан Јазбец, за разговорите на ДУИ со „главните парламентарни партии за иницирање на парламентарна координација“, за избор на претседател на Собранието. На средбата, како што стои во соопштението од ДУИ, Ахмети и Јазбец разговарале за политичките случувања во Македонија и за начинот за излез од...

Хан: Сите лидери, па и претседателот, мора да го почитуваат исходот од изборите

Сите лидери, вклучително и претседателот, мора да го почитуваат исходот од последните избори, напиша еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, на својот профил на „Твитер“ по денешната одлука, претседателот Ѓорге Иванов да не му го даде мандатот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за составување влада. https://twitter.com/JHahnEU/status/837009848202104837 Хан, исто така, напиша дека „во демократија мора да се признае парламентарното...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...