fbpx
Таг: мнозинство

таг: мнозинство

ВМРО-ДПМНЕ: Законот за јазици на СДСМ ќе предизвика долгорочна нестабилност

ВМРО-ДПМНЕ целосно се спротивставува на обидите да се игнорира и да се изигра волјата на мнозинството Македонци, но и волјата на припадниците на другите етнички заедници кои својот глас го дадоа за Коалицијата за подобра Македонија, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. Во него се додава дека „реализацијата на платформата од Тирана и обидите преку наметнувањето на албанскиот јазик како...

Бејли: УСАИД не работи против владата, нови избори не гарантираат нови резултати

Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли во интервју за телевизија „Сител“ изјави дека УСАИД не работи против владата, дека потребно е продолжување на мандатот на СЈО и дека нови избори најверојатно не би донеле нови резултати. - Дека УСАИД работи за уривање на владата едноставно не е точно. Грантовите не се за поддршка на некоја идеологија или политичка партија, или...

Витанов: Бев изманипулиран од ВМРО-НП, давам оставка и ќе соработувам со СДСМ

Еден ден откако беше објавено дека преминува во советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Советот на општина Струмица, Методи Витанов, советник од ВМРО-НП, денеска соопшти дека бил изманипулиран од централното раководство на партијата поради одлуката да се коалицира со ВМРО-ДПМНЕ и дека наместо тоа решил од денеска да дејствува како независен советник, а ќе ја поддржува советничката група на СДСМ....

Уште само три работни дена за договор за нова влада и премиер

На претседателот на државата, Ѓорге Иванов, му преостануваат шест дена да го додели мандатот на „кандидатот на партијата или партиите што имаат мнозинство во Собранието“ за формирање на нова владина коалиција по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември. Од овие шест дена за преговори, три дена се работни, а три дена се неработни, меѓу кои се и два празници за православните граѓани....

Заев: Влада треба да состави коалицијата што ќе има минимум 61 пратеник во Собранието

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, очекува претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да го даде мандадот за составување нова влада на таа партија, партии или коалиција што ќе имаат мнозинство во Собранието од минимум 61 пратеник. - Членот 90 од Уставот на Република Македонија е јасен и вели дека претседателот на Република Македонија го доделува мандатот на оној претседател на партија, на...

„Рејтинг“: За ВМРО-ДПМНЕ би гласале 29,9 отсто, а за СДСМ 28,6 отсто од граѓaните

За ВМРО-ДПМНЕ и за Коалицијата за подобра Македонија би гласале 29,9 проценти од испитаниците, а за СДСМ и за Коалицијата за живот во Македонија - 28,5 проценти од испитаните граѓани, покажува новата анкета направена од агенцијата „Рејтинг“, а по нарачка на телевизијата „24 Вести“. За коалицијата ВМРО за Македонија би гласале 3,3 проценти од испитаниците. Анкетата покажа дека неопределени се 8,5...

ВМРО-ДПМНЕ бара апсолутно мнозинство во комисијата за отповикување на Иванов

Шест од вкупно 11 членови во новата комисија која ќе треба да ја оцени основаноста на предлогот за покренување постапка за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов да бидат од владејачката ВМРО-ДПМНЕ, предложи Зоран Илиоски, претседател на комисијата за прашањата за изборите и именувањата. Останатите пет члена треба да бидат од СДСМ (2), од ДУИ (2) и од ДПА (1). Опозицијата...

Иницијативата за импичментот на Иванов влезе во собраниска процедура

Барањето за утврдување одговорност на претседателот Ѓорге Иванов која ја поднесе пратеничката група на СДСМ досега ја потпишале вкупно 52 пратеника, што е доволно за да може да се почне процедурата за импичмент. Како што информираат од пратеничката група на опозицијата, иницијативата за импичмент на Иванов ја потпишале пратениците од СДСМ и коалиционите партнери, 16 пратеници од ДУИ, независните пратеници, Лилјана Поповска...

Првоаприлска бомба: Падна ли владата или само ДУИ излезе?

Одлуката на Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) да ги повлече своите министри од Владата на Република Македонија и да ја испита политика на партијата во следните денови, е нова практика во македонската политика за која законодавецот не предвидел решение. Никој утрово не знае да каже дали сега Македонија има функционална влада, кој раководи со земјата, дали е тоа...

Белата куќа прави план да го затвори затворот Гвантанамо

Белата куќа соопшти дека во средата донеле одлука да го затворат воениот затвор Гвантанамо на Куба. Веќе се работи на планот чија цел е затворот да се затвори на сигурен и одговорен начин. Овој план подоцна треба да се претстави пред членовите на Конгресот. По терористичкиот напад на 11 септември 2001 година, во Гвантанамо се наоѓаат уште 116 затвореници. „Ова е приоритет...

На ВМРО-ДПМНЕ „му пукна“ мнозинството во Општина Охрид

Советот на Општина Охрид на вчерашната седница не ја усвои одлуката за поништување на постапката за концесија на јавното осветлување во Охрид, по пат на јавно партнерство со чешка фирма. ВМРО-ДПМНЕ, иако го има, не го обезбеди потребното мнозинство за оваа точка, за која гласаа само 11 советници. Од мнозинството, отсутни беа советниците Илјат Ибраими и Коста Трифуноски, додека опозициските беа...

Владејачката коалиција убедлив победник на изборите во Јапонија

Партијата на јапонскиот премиер Шинзо Абе убедливо победи на дешените предвремени парламентарни избори, покажуваат излезните анкети, пренесуваат медиумите. Либерално-демократската парија на Абе, според првичните резултати, освоила меѓу 275 и 306 места во Долниот дом на јапонскиот парламент, кој брои вкупно 475 места и заедно со нивниот помал коалиционен партнер, партијата Комеито, ќе има двотретинско мнозинство. Предвремените избори во Јапонија беа распишани...

Манчевски: Во два часот наутро, Коце и мнозинството донесоа буџет против интересите на Скопје

Коце Трајановски во текот на целиот ден не присуствуваше на седницата во расправата за буџетот на Град Скопје. Тој не беше тука да го брани сопствениот буџет и интересите на граѓаните, оние кои го гласале, рече на прес-конференција Дамјан Манчевски, координатор на советничката група „Сојуз за иднината“. - Коце Трајановски и владејачкото мнозинство, вечерва, во два часот наутро, го усвоија буџетот, којшто...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...