fbpx

Владејачката коалиција убедлив победник на изборите во Јапонија

-

Партијата на јапонскиот премиер Шинзо Абе убедливо победи на дешените предвремени парламентарни избори, покажуваат излезните анкети, пренесуваат медиумите.

Либерално-демократската парија на Абе, според првичните резултати, освоила меѓу 275 и 306 места во Долниот дом на јапонскиот парламент, кој брои вкупно 475 места и заедно со нивниот помал коалиционен партнер, партијата Комеито, ќе има двотретинско мнозинство.

Предвремените избори во Јапонија беа распишани на иницијатива на премиерот Абе, кој побара нов мандат за спроведување на неговата економска програма.

Абе дојде на власт пред две години, ветувајќи заживување на економијата, но досега не успеа целосно да ги исполни своите предизборни ветувања.

Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download lenevo firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy course download free