fbpx

Почна продажбата на првиот паметен телефон „вајо“

-

Корпорација „Вајо“ (Vaio) на пазарот го претстави својот прв паметен телефон „вајо фон“ (Vaio Phone).

Новиот уред, поседува процесор квад-кор на 1,2 гигахерци, работна меморија од два гигабајти, петинчен екран со резолуција од 720p и оперативен систем „андроид лолипоп“.

Дебелината на паметниот телефон изнесува 7,95 милиметри, поседува задна камера од 13 и предна од 5 мегапиксели, како и батерија од 2.500 милиампери-часови. Уредот, кој поддржува и 4G мрежа ќе се продава по цена од 390 евра. Засега не се знае дали овој паметен телефон ќе се појави надвор од азискиот пазар.

Ова е прв паметен телефон „вајо“, откако „Џапен индустриал партнерс“ (Japan industrial partners) ја купи „Вајо“ од „Сони“.

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free online course
download redmi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course