fbpx
Таг: продажба

таг: продажба

Апликација за продажба на користена облека меѓу победничките бизнис идеи на Стартап Викенд Скопје

Во просториите на Инофеит, при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) изминатиот викенд, по 11-ти пат, беше одржан Стартап Викенд Скопје. На овој настан 50 млади луѓе поддржани од 15 искусни ментори интензивно работеа на нивните креативни идеи. Разработените идеи ги презентираа пред тричленото жири составено од експерти во различни области (дизајн, иновации и информациски технологии). За победник беше...

За првпат во историјата, во Европа електричните автомобили повеќе продавани од дизелашите

Во Европа во текот на декември 2021 година се продадени повеќе електрични автомобили во споредба со дизелашите, пишува Фајненшел Тајмс. Станува збор за историски резултат, којшто е силно поддржан од субвенции од владите и законските ограничувања за возилата што испуштаат штетни материи во воздухот. Повеќе од една петтина од продадените автомобили во 18 европски земји, вклучувајќи го и Обединетото Кралство,...

До 500 евра казна за употреба и до 10 години затвор за продажба на петарди

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека и годинава спроведува превентивна кампања насочена кон петардите и другите пиротехнички средства, пред и за време на новогодишните и божинните празници. Истовремено, полицијата исто така и казнува за употреба, според Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, односно членот 31, што предвидува глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска...

Тројца македонски студенти добија половина милион долари за развивање на алатка – Howitzer за маркетинг на Reddit

Никола Велковски, Стефан Котевски и Томислав Јуруковски се тројцата македонски студенти кои студираат на ФЕИТ, односно на ФОН Универзитетот и кои неодамна добија 500 000 долари pre-seed инвестициски договор за развој на нивна маркетинг алатка. Venture capital компанијата DayOne Capital или компанија која се занимава со инвестирање во проекти и создавачи за да овозможи светско рангирање за решавање на најразлични...

Електричните и хибридните автомобили во Европа првпат попродавани од дизелите

Електричните возила и плаг-ин хибридите во август во Европа биле попродавани од возилата со дизел мотори и ова е првпат во историјата на Стариот континент, соопшти аналитичката компанија JATO Dynamics. Од компанијата велат оти ваквите промени говорат дека полека се менуваат сфаќањата на Европејците. „Иако промоциите и субвенциите одиграа значителна улога во зголемувањето на побарувачката, гледаме коренита промена во купувачките навики...

Онлајн продажба на билети за Саемот на книга 2021

Од утре, билети за саемот на книга ќе може да се купат преку онлајн електронскиот систем www.karti.com.mk. За најбројната публика, млади лица до 18 години, важи попустот како за групни посети, а билетот чини само 20 денари. Саемот за книга ќе се одржи на отворено, непосредно до Аква паркот (А1 Арена - СЦ Борис Трајковски), од 8. до 14. септември. На...

Вистиномер: Неодобрен и нерегистриран лек се продава како решение за проблеми со бели дробови

Во оваа многу вирална објава со над 1.000 споделувања, преку 6.000 реакции и стотици коментари, се нуди наводен лек за чистење на белите дробови. Но, корисниците на социјалните мрежи треба да бидат многу внимателни, затоа што ова не е лиценциран лек и не може како таков да се продава. Сите кои имаат проблеми за коишто се тврди во објавата...

Бензините поевтинуваат за еден и пол, а дизелот за еден денар

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,22 отсто. Бензините „еуросупер БС-95“, „еуросупер БС -98“ и екстра лесното масло за домаќинство од утре ќе поевтинат за денар и половина а „еуродизел“ за еден денар по литар. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе биде 71 денар, „еуросупер БС -98“...

Старите велосипеди се продаваат, нема нов систем за изнајмување велосипеди во Скопје

ЈП „Градски паркинг“ - Скопје ќе продава 4 тротинети, 7 електрични велосипеди и 22 обични велосипеди кои беа набавени за изнајмување од страна на граѓаните, јавува СДК.МК. Станува збор за велосипеди кои беа дел од претходниот проект „Изнајми велосипед“ кој стартуваше во главниот град пред повеќе од 10 години. Освен дека ќе бидат отуѓени по пат на јавно наддавање,...

Норвешка урива рекорди, лани 54,3 отсто од продадените автомобили биле електрични

Норвешка е првата земја во светот која што успеа во текот на една година да продаде повеќе електрични автомобили во споредба со возилата што сообраќаат на бензин, дизел и хибридни возила заедно. Лани дури 54,3 отсто од сите продадени автомобили во Норвешка биле на електричен погон на батерии, што претставува светски рекорд и претставува зголемување на уделот на електричните...

Физибилити студија ќе одлучи дали ТЕЦ „Неготино“ ќе се продава или ќе оди под јавно-приватно партнерство

На повидок е решавање на идната позиција на ТЕЦ „Неготино“ на енергетскиот пазар во земјава. На Електронскиот систем за јавни набавки вчера беше објавен јавниот повик кој ќе трае до 22 јануари следната година, до кога треба да се достават понудите од заинтересирани компании за изработка на физибилити студија за оправданоста за доделување на договор за јавно-приватно партнерство или...

Реконструкцијата на ТЕЦ Неготино ќе ги чини идниот инвеститор меѓу 100 и 500 милиони евра

Најавата на Владата дека ТЕЦ Неготино, или уште наречената „ладна резерва“ во енергетскиот систем, ќе се понуди на продажба в година, заедно со неколку други компании во сопственост на државата, разбуди „стари духови“ и отвори нови прашања поврзани со (не)работењето на оваа централа кои се наметнуваат во јавноста во последните 10, и повеќе години. Пред сè поради фактот дека...

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во три града против поскапувањето на струјата и „политичкиот прогон“ (Галерија)

ВМРО-ДПМНЕ вчера организираше протести во три градови во Македонија, во Скопје, Охрид и Прилеп. Во најновиот протест, кој се одржа со колони автомобили, поради ковид-19 кризата, партијата и нејзините поддржувачи, како и во изминативе неполни два месеца побараа да се врати старата цена на струјата и да се разрешат членовите на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Во Скопје...

Дизајнерката Тошева ја претстави новата колекција „Муур“

Модната дизајнерка Ирина Тошева ја претстави новата колекција „Муур“, од која со секое купено парче облека ќе се засади дрво именувано според купувачот, и тоа на различни локации во државата, благодарејќи на партнерската соработка на Тошева со Трибенкс. Тие уште на почетокот на минатиот месец го најавија нивниот концепт. - Колекцијата потекнува од место на прагматизам, со ограничените ресурси што...

Влезниците за Саем на книга од денеска може да се купат онлајн

Влезниците за Саем на книга 2020 од денеска ќе може да се купат и онлајн преку  електронскиот систем Karti.com.mk по цена од 30 денари. Саемот за книга ќе се одржи од 8 до 14 септември на отворено во А1 Арена СЦ „Борис Трајковски“, кај Аква Паркот под монтажни објекти. На Саемот ќе учествуваат повеќе од 40-тина издавачки куќи кои најавија дека ќе...

Народна банка: Сопствениците на Еуростандард банка не понудија реално решение за нејзина продажба

По вчерашната прес-конференција на Трифун Костовски, најголем акционер и поранешен претседател на Управниот одбор на Еуростандард банка, кој обвини дека Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) и поранешното раководство на Еуростандард банка се виновни за нејзиното пропаѓање, со соопштение до јавноста денеска се обрати Народна банка. Таа порачува дека Еуростандард банка немала доволно капитал, а сопствениците не понудиле реално...

Treebanks ќе засади дрво за секое купено парче облека од дизајнерката Тошева

Модната дизајнерка Ирина Тошева и Treebanks ја најавија својата соработка со едноставен, но моќен и значаен концепт. Со секое купено парче облека од модното ателје на Ирина Тошева, до крајот на годината ќе се засади дрво во име на оној што го купува парчето облека, на места низ државата, каде што е најпотребно. „Тековните системи во многу индустрии, не само...

Скијачкиот центар Попова Шапка остана жртва на предизборни ветувања

Додека скијачкиот центар Попова Шапка се соочува со најлошата сезона во историјата на овој туристички центар, надлежните не се колебаа да даваат нови ветувања, и тоа: вештачки снег, изградба на жичара од Тетово до Попова Шапка, продажба на капацитетите на овој туристички центар, како и реновирање на државните хотели, пишува „Порталб.мк“. Ова беа само неколку од ветувањата на техничкиот премиер...

ЕСМ бара, а владата ќе одлучи дали Попова Шапка ќе се продаде или ќе се даде на јавно приватно партнерство

Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) бара дозвола од македонската влада за за да се воспостави јавно - приватно партнерство за развој на зимско - рекреативниот центар „Попова Шапка“, меѓутоа оваа информација беше првично обелоденета од еден вработен на оваа компанија и член на опозициската партија ВМРО - ДПМНЕ, пренесува „Порталб.мк“. Директорот на ЕСМ, Васко Ковачевски, вчера конечно го објави барањето...

Новата Градска куќа продадена на ЕВН-Македонија за 12,7 милиони евра

Град Скопје соопшти дека на вчера одржаната електронска аукција за продажба на зградата под Кале, која беше планирана за нова Градска куќа, нов сопственик на објектот што почна да се гради во времето на Коце Трајановски и уште не е завршен, станала компанијата ЕВН Македонија. Таа била единствениот заинтересиран купувач, а била постигната цена од 785.031.818 денари (12.764.745 евра) „Вчера...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...