fbpx

Петнаесет загинати во самоубиствен напад во Нигерија

-

Петнаесет лица биле убиени, а најмалку 11 се ранети во самоубиствен бомбашки напад што вчеравечер се случил во близина на пазар во градот Гомбе на северот на Нигерија, пренесуваат светските медиуми.

Засега никој не ја презел одговорноста за нападот, но како што пренесуваат медиумите, Гомбе досега неколкупати бил цел на бомбаши-самоубијци.

Радикалната милитантна организација Боко харам последните неколку месеци изврши напади на повеќе од 20 локации на северот на Нигерија, каде групата се бори за воспоставување „исламски калифат“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....