fbpx

Оставки од судиите кои го узурпираат Уставниот суд, побараа граѓаните на протестот

-

Неколку илјади граѓани кои протестираат под мотото „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд“ и кои тргнаа од Владата, се собраа пред објектот на новиот Македонски народен театар. Таму е поставена ограда која ја чуваат неколку десетици полицајци, а зад нив има оклопни возила и припадници на специјалните полициски сили. Тие не им дозволуваат да дојдат до платото пред Уставниот суд, каде што е групата граѓани собрана, за, како што велат, да ги бранат институциите.

Пред граѓаните се обрати активистот Петрит Сарачини, кој рече дека е голем срам тоа што илјадници граѓани се спречени да го остварат своето уставно право на протест.

– Убаво е тоа што сме пикнати во овој простор, пред шампита-театарот, затоа што во моментов се игра една валкана театарска игра со народот. Аздисаната власт сака да го закрви народот, но ние нема да го дозволиме тоа. Тие граѓани што се од другата страна се уплашени. Секој ден умираат по малку. Некој им кажува што да прават, што да јадат и како да гласаат. Тука се слободните граѓани. Ние бараме да ни се овозможи пристап до Уставниот суд за да го оствариме нашето уставно загарантирано право на протест – рече Сарачини.

Обраќајќи ѝ се на полицијата покрај заштитната ограда, тој им порача дека заклетва не давале ниту пред министер ниту пред партија, туку пред Уставот и пред граѓаните. Сарачини рече дека нивните барања се јасни, а тоа се оставки од петте судии кои го узурпираат Уставниот суд и работат по партиски директиви, како и повлекување на иницијативата со која ќе се овозможи помилување на педофили, нарко-дилери и лица што направиле изборен криминал.

– Нема да отстапиме. Храбри сме, достоинствени и ќе бидеме тука – рече Сарачини.

На протестот се обрати и Владимир Милчин, кој ги повика граѓаните, тие кои можат, да останат пред театарот, а уставните судии, утре, кога ќе гласаат, ќе знаат дека граѓаните чекаат надвор.

– Бараме оставка од судиите кои го узурпираат Уставниот суд и носат партиски одлуки. Ние нема да заминеме и ова не е последен пат како се гледаме. Ќе протестираме сè додека овие пет судии не си поднесат оставка – рече Милчин.

Активистот Јане Ѓорѓиоски рече дека петте судии кои носат партиски диригирани одлуки го злоупотребуваат суверенитетот добиен од граѓаните.

Пред присутните се обрати и активистот Кочо Андоновски. Тој рече дека власта го гради нејзиниот „црнокошуљашки култ“.

– Градат култ кон смртта и со промените на Уставот сакаат да ги легализираат парите што ги украдоа од граѓаните. Умираат луѓе и деца, а правда сè уште не видовме. Но, ние не се даваме, затоа што друга држава немаме. Нема правда, нема мир – рече Андоновски.

Во еден момент, насобраната толпа сакаше да ја помине заштитната ограда, но не успеа.

Пред театарот се игра претставата „Телетабиси“, во која актерите се потсмеваат со владејачката партија, нејзината предизборна програма и со отчетот за сработеното, „Скопје 2014“, барокот, гласачите од Пустец, пленумците и со протестите и контрапротестите.

Дел од граѓаните најавуваат дека ноќта ќе ја минат таму.

На протестот присуствуваа високи функционери и пратеници од опозицијата, како и лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...