fbpx
Таг: Закон за помилување

таг: Закон за помилување

Кој е Никола Ивановски, новиот и „најбрзиот“ претседател на Уставниот суд во историјата

Никола Ивановски е новиот претседател на Уставниот суд, кој денеска на колегиумот на судот е избран со двотретинско мнозинство. Тој ја наследи Елена Гошева, чиј мандат завршува на 1 ноември. Ивановски, кој важеше за фаворит на Гошева, за уставен судија е избран во 2012 година. Новиот претседател на Уставниот суд, Никола Ивановски, пред да стане член на судот (1 јуни 2012 година), својата...

СЈО за измените на Законот за помилување: Клучен е секој закон што ни помага

Секој закон што ни овозможува непречено да ги водиме истрагите е од клучно значење за нас. Ова е одговорот од кабинетот на специјалната јавна обвинителата, Катица Јанева, на нашето прашање за став и коментар во врска со измените на Законот за помилување што вчера ги изгласа Собранието, а денеска ги потпиша претседателот Ѓорге Иванов. „Една од примарните цели на ова...

ДУИ бара аболираните да му пишат на Иванов, а тој веднаш да ја повлече одлуката

Демократската унија за интеграција (ДУИ) попладнево преку соопштение го поздрави донесувањето на измените на Законот за помилување во Собранието и побара од аболираните лица да бараат од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да ја повлече одлуката, а од него веднаш да дејствува. „По создавањето на законските услови за повлекување на одлуката за помилување, ДУИ, како потписник на Договорот од Скопје...

Собранието ја изгласа селективната аболиција

Собранието попладнево експресно, без дебата ги изгласа измените и дополнувањата на четири Закони, меѓу кои и Законот за помилување, со кои на претседателот на државата му се овозможува да ја повлече аболицијата за оние лица кои тоа ќе го побараат од него. За дополнувањето на Законот за помилување „за“ гласаа 63 пратеници и ниту еден против. На денешната седница,...

Пратениците денеска ќе расправаат за неколку закони по скратена постапка

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска свика уште една седница на која треба да се расправа за шест закони. Подносители на сите закони се координаторите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, Илија Димовски и Талат Џафери. Предвидено е за сите предлог-закони да се расправа по скратена постапка. Иницијативата на СДСМ за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилување не...

Уставниот суд утре ќе расправа за уставноста на распуштањето на Собранието

Уставниот суд утре, во 9 часот, ќе расправа по иницијативата за испитување на уставноста и на законитоста на одлуката за распуштање на Собранието, што во петокот ја поднесе пратеникот на ДУИ, Талат Џафери. Информацијата за седницата на која ќе се расправа по оваа иницијатива е објавена утрово, на интернет-страницата на Уставниот суд. Имено, променет е целиот дневен ред на утрешната...

Собранието не ги прифати предлог-измените на Законот за помилување на СДСМ

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, на денешната седница на Собранието на Република Македонија, ги одби предлог-измените на Законот за помилување, кои ги предложи опозицијата. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Горан Сугаревски рече дека по срамната одлука на Уставниот суд за укинување на измените на Законот за помилување од 2009 година, на претседателот му е дадена можност да помилува лица гонети...

Извештајот на Катица Јанева денеска пред пратениците во Собрание

Извештајот за активностите на Јавното обвинителство за гонење на кривичните дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите за период од шест месеци денеска ќе се најде пред пратениците во Собранието и пред Советот на јавни обвинители. Ова ќе биде четврта седница на Советот на која на дневен ред е Извештајот, а седниците досега се откажуваа...

Габер, Дарлишта, Старова и Мурати: Укинувањето на Законот за помилување е целосно неосновано

Уставните судии Наташа Габер-Дамјановска, Исмаил Дарлишта, Гзиме Старова и Сали Мурати денеска излегоа со издвоено мислење за измените на Законот за помилување, кои Уставниот суд ги укина на 16 овој месец, со што на претседателот му се овозможи да помилува лица што се гонети или осудувани за изборен криминал, педофилија и за трговија со дрога. Во издвоеното мислење, судиите напишаа дека укинувањето...

СДСМ со закон ќе ја пополнува дупката на Уставниот суд во Законот за помилување

Пратеничката група на СДСМ денеска до Собранието ќе поднесе предлог-закон за дополнување на Законот за помилување, со кој, како што велат од опозициската партија, ќе се пополни правната празнина што ја создаде Уставниот суд со одлуката да му се овозможи на претседателот на државата да помилува лица осудени или кои кривично се гонат за изборни измами, тероризам, педофилија и за...

СЈО: Не ја коментираме одлуката на Уставниот суд за Законот за помилување

Специјалното јавно обвинителство не ја коментира одлуката на Уставниот суд со која се укинаа измените на Законот за помилување од 2009 година и му се даде право на претседателот на државата да помилува лица кои се осудени или кривично се гонат за изборни измами. Ваквата одлука на Уставниот суд, во јавноста се толкува како интервенција на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, чии...

Трајанов бара закон за одговорност на уставните судии кои го кршат Уставот

Отворање постапка за донесување закон за Уставниот суд, во кој ќе се дефинира одговорност на судиите заради прекршување на Уставот, а на сегашните судии да им престане мандатот, бара партијата Демократски сојуз на пратеникот во Собранието, Павле Трајанов. Од партијата преку соопштение велат дека со одлуката на Уставиот суд за укинување на одредби од Законот за помилување, се создаваат законски основи,...

Груевски: Избирачкиот список е работа на ДИК, а наша се изборите на 5 јуни

Државната изборна комисија треба да си ја заврши својата работа со избирачкиот список, а работа на ВМРО-ДПМНЕ е да ја следи одлуката на Собранието изборите да се одржат на 5 јуни, изјави денеска претседателот на владејачката партија, Никола Груевски. - Парламентот донесе одлука изборите да бидат на 5 јуни и ние сме целосно подготвени да излеземе на тие избори. Работа...

Китески: Одлуката на Уставниот суд непотребно се политизира

Подносителот на иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување, охридскиот адвокат Ристо Китески, смета дека одлуката на Уставниот суд е демократска и правно издржана, но, вели, му пречи политизацијата на случајот. - Штом сум ја поднел, сметам дека е основана иницијативата за преиспитување на уставноста на Законот за помилување. Ми пречи што иницијативата доби политичка конотација, но јас немав...

Уставниот суд остана глув и реши да дозволи помилување за изборен криминал

Уставните судии на денешната седница со мнозинство гласови, пет спрема четири, одлучија да ги укинат измените на Законот за помилување донесени во 2009 година, информираат од судот. Со оваа одлука на судот, повторно му се враќа можноста на претседателот на државата да помилува и да аболира лица гонети или осудени за изборен криминал, педофилија и нарко-дилери. Како што информираат од судот, седницата што се одржа денеска...

Амбасада на САД: Зошто седницата на Уставен суд е затворена?

Со хаштагот „Прашање на денот“, Амбасадата на Соединетите Американски Држави денеска на „Твитер“ праша „Зошто Уставниот суд денеска одржува седница затворена за јавност? Транспарентноста е клучна за секоја институција“. Оваа порака преку својот твитер-профил ја објави и британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет. Денеска Уставниот суд на Македонија на седницата, која почна точно во 9 часот, решава дали на претседателот на државата...

Уставниот суд одлучува дали ќе има помилување за изборни измами

Уставниот суд на Македонија на седницата која почна денеска точно во 9 часот решава дали на претседателот на државата ќе му го врати правото да помилува лица осудени за изборни измами или, пак, ќе остане на сила актуелното решение, со кое тоа му е оневозможено, според измените на Законот за помилување од 2009 година. Поради оваа иницијатива во текот на вчерашниот...

Оставки од судиите кои го узурпираат Уставниот суд, побараа граѓаните на протестот

Неколку илјади граѓани кои протестираат под мотото „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд“ и кои тргнаа од Владата, се собраа пред објектот на новиот Македонски народен театар. Таму е поставена ограда која ја чуваат неколку десетици полицајци, а зад нив има оклопни возила и припадници на специјалните полициски сили. Тие не им дозволуваат да дојдат до платото пред...

Хелсиншки комитет: Кој и зошто донесе одлука да се затвори седницата на Уставниот суд?

Хелсиншкиот комитет за човекови права ја повика претседателката на Уставниот суд, Елена Гошева, да даде образложение поради која причина и на кој начин е донесена одлуката за исклучување на јавноста за време на утрешната седница. „Сметаме дека Уставниот суд не смее да ја продолжи тенденцијата на нетранспарентност на институциите и да дозволи поинакво дефинирање на јавното следење и информирање за...

Група граѓани ги блокираа приодите кон Уставниот суд

Неколку стотици граѓани попладнево се собираа пред Уставниот суд за, како што велат, одбрана на институциите на Република Македонија. На протестот има претежно млади луѓе и пензионери, кои тврдат дека доброволно и самоиницијативно дошле да го бранат уставниот поредок на државата. Пред насобраните граѓани се обрати и претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, кој ги повика граѓаните уште помасовно да дојдат на...

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...