fbpx
Таг: ајде

таг: ајде

„Ајде“: Уставните судии го убија Уставот!

„Џелатите на уставноста и на суверенитетот на граѓаните се познати. Елена Гошева, Никола Ивановски, Владимир Стојаноски, Вангелина Маркудова и Јован Јосифовски се петте „тефтер-судии“ кои надвор од очите на јавноста не само што го убија Уставот, туку станаа и директни соучесници во криминалот и во бандитизмот на актулната власт. Уставот на Република Македонија од денеска е мртов!“, се вели во...

Од безбедносни причини откажано бдеењето пред Уставниот суд

Граѓанската платформа „Ајде“ вечерва од безбедносни причини го откажа бдеењето пред Уставниот суд, по дојава дека владејачката партија со автобуси од целата земја носи луѓе за контрапротести. - Сметаме дека од безбедносни причини, најдобро е да се прекине бдеењето. Имаме дојава дека многу автобуси се тргнати за Скопје во организација на ВМРО-ДПМНЕ и нема потреба да се доведуваме до таква ситуација....

Оставки од судиите кои го узурпираат Уставниот суд, побараа граѓаните на протестот

Неколку илјади граѓани кои протестираат под мотото „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд“ и кои тргнаа од Владата, се собраа пред објектот на новиот Македонски народен театар. Таму е поставена ограда која ја чуваат неколку десетици полицајци, а зад нив има оклопни возила и припадници на специјалните полициски сили. Тие не им дозволуваат да дојдат до платото пред...

„Ајде“ го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ го осудува запоседнувањето на просторот пред Уставниот суд, на кој беше најавен и пријавен во МВР граѓанскиот протест и бдеењето за одбрана на Уставот. Од „Ајде“ велат дека со овој контрапротест, власта уште еднаш покажа дека е подготвена на сè за да го спречи владеењето на правото и да ги згази основните слободи и права на...

„Ајде“ со протест и бдеење пред Уставниот суд

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ во вторник со почеток од 18 часот ќе организира протест и бдеење за Уставот, затоа што, според нив, уставните судии во среда, на 16-ти март, планираат експресно да ја донесат одлуката за помилување на изборниот криминал и други тешки криминали. „Бдеењето за Уставот ќе започне со протестен марш на 15 март, во вторник, во 18...

Граѓански протест пред Уставен суд во 13 часот

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ ги повика сите слободоумни граѓани масовно да учествуваат на протест „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд: (Не)уставните судии ја попречуваат правдата!“, пред зградата на Уставниот суд, денеска во 13 часот. „Ајде уште еднаш јасно и громогласно да порачаме дека ние граѓаните на оваа држава нема да престанеме да протестираме сè додека судиите што ја...

„Ајде“ в сабота повикува на протест пред Уставен суд

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ в сабота повторно ги повика сите слободоумни граѓани масовно да учествуваат на протест „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд: (Не)уставните судии ја попречуваат правдата!“, пред зградата на Уставниот суд, во 13 часот. „Ајде уште еднаш јасно и громогласно да порачаме дека ние граѓаните на оваа држава нема да престанеме да протестираме сè додека судиите...

Протест пред Уставен суд: Штитат злосторничко здружение наместо човекови права

Поголема група граѓани и денеска, третпат, протестираа пред Уставниот суд. Од платформата за граѓанска политика „Ајде“ доставија и писмо во кое му порачуваат на судот дека тој не треба да биде заштитник на злосторничко здружение, туку треба да биде заштитник на човековите права. Демонстрантите фрлаа тоалетна хартија и извикуваа пароли: „Бандо криминална“, „Сиктер мафијаши“ и „Партиска држава“. - Протестирам затоа што како граѓанин сум должен да...

Денеска повторно протест пред Уставен суд

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ ги повикува сите граѓани масовно да учествуваат на денешниот протест точно напладне пред зградата на Уставниот суд. „Ајде уште еднаш јасно и громогласно да порачаме дека ние, граѓаните на оваа држава, нема да престанеме да протестираме сè додека судиите што ја донесоа одлуката за помилување на изборните измами и на други тешки криминални дела не си...

Во 17.30 часот, „Ајде“ со протест пред Уставен суд

Граѓанската платформа „Ајде“ и денеска во 17.30 часот ќе организира протест пред Уставниот суд против одлуката на судот да ја разгледа иницијативата за измени на Законот за помилување со кои се овозможува да се помилуваат лица осудувани и гонети за изборен криминал. „Ние, граѓаните, нема да дозволиме крадците на нашите животи, преку партиски узурпираниот Уставен суд, да си ги спасат...

Во 17.30 часот граѓанската платформа „Ајде“ ќе протестира пред Уставниот суд

Граѓанската платформа „Ајде“ денеска во 17.30 часот ќе организира протест против одлуката на Уставниот суд да ја прифати иницијативата за измени Законот за помилување со кои се овозможува да се помилуваат лица осудувани и гонети за изборни криминали. „Уставниот суд денеска застана во одбрана на криминалците од власта кои местеле избори. Во рекордно брзо време ја разгледа и ја прифати...

„Ајде“ со мирен собир ќе му даде поддршка на специјалниот јавен обвинител

Платформата за граѓанска политика „Ајде“ утре, во 18 часот, пред Собранието на Република Македонија, ќе организира мирен собир со кој ќе му даде поддршка на специјалниот јавен обвинител, но и јавно ќе ги соопшти очекувањата. „Ние, граѓаните на Република Македонија, целосно сме посветени и истрајни во битката за правда, слобода и за демократија. Ова треба да му биде јасно на специјалниот јавен...

ВМРО-ДПМНЕ: Празните зборови не се пополнуваат со протест

Мораме да им кажеме на „Ајде“ и на нивните старешини од соросовата партија на Зоран Заев дека празниот простор што го оставаат празните зборови и празните глави на идеолозите на опозицијата, не се пополнува со вакви обиди за монтипајтоновски едночинки, реагира ВМРО-ДПМНЕ на денешниот протест пред Владата. „На членовите на соросовата „Ајде“, би сакале да им посакаме добредојде назад на локацијата...

„Ајде“ донираше вода за настраданите од поплавите во Тетовско

Граѓанската платформа „Ајде“ и Фондацијата „Отворено општество“ – Македонија, денеска донираа 1,4 тони вода за настраданите од поплавите во село Шипковица, Тетовско. „Локалното население, организирано преку кризниот штаб, постојано е на терен и трага по шестгодишното исчезнато девојче, организира помош која тековно пристигнува и ги расчистува наносите од камења, дрва и од шут кои уништија голем дел од селото. Речиси и...

„Ајде“ поднесе повеќе од 6.000 претставки до Уставен суд

Повеќе стотина граѓани денеска се собраа на протестен марш од Министерството за финансии до Уставниот суд, каде поднесоа повеќе од 6.000 претставки против законите со кои на хонорарците им се наметнува да плаќаат придонеси за здравствено, пензиско и за инвалидско осигурување. - Денеска сме дојдени со оваа вага, која би требало да ја означи правдата во Македонија. На оваа вага стои...

„Ајде“ собра 110 потписи во Штип

Штипската Фондација за локален развој успеала да собере 110 потписи во рамките на акцијата на граѓанската иницијатива „Ајде“, за оспорување на таканаречениет Закон за хонорарци. Во Штип поголемиот дел од потписите се на актери, преведувачи и на невладини активисти. Платформата за граѓански политики „Ајде“ успеала да собере повеќе од 5.500 потписи од граѓаните. Со потписите, до Уставниот суд граѓанските активисти ќе достават...

Стружани со поддршка за оспорување на уставноста на законите за хонорарци

Центарот на заедницата при локалната самоуправа во Струга се приклучи кон акцијата на Платформата за граѓанска политика „Ајде“ за оспорување на уставноста на пакетот од осум закони со кои на хонорарците им се наметнува обврска за плаќање придонеси за здравствено и за пензиско и инвалидско осигурување, јавуваат од агенцијата. Од Центарот повикуваат секој полнолетен граѓанин да се приклучи на иницијативата преку пополнување...

„Ајде“ собира потписи за оспорување на законот за хонорарци

Членовите на платформата за граѓанска политика „Ајде“, почнаа да собираат потписи за групна претставка до Уставен суд за оспорување на уставноста на пакетот од осум закони со кои на хонорарците им се наметна да плаќаат придонеси за здравствено, пензиско и за инвалидско осигурување. - Иницијатива ја поднесуваме бидејќи со осумте закони се повредуваат правото на еднаквост и правото на работа...

„Ајде“ со протест побара МРТ да им се врати на граѓаните

Членовите на платформата за граѓанска политика „Ајде“, седнати на столчиња, одржаа протестен перформанс пред зградата на МРТ и ја побараа назад кај граѓаните. Тие јавно ѝ порачаа на Македонската радиотелевизија (МРТ) дека треба да биде јавен сервис на граѓаните, а не владин пропаганден мегафон. На овој настан, за слободата на изразување, за слободата на медиумите, за пропагандата и за улогата...

Утре напладне, „Ајде“ организира перформанс пред МТВ

Членовите на „Ајде“, платформата за граѓанска политика, мотивирани од потребата јавно да ѝ порачаат на Македонската радиотелевизија (МРТ) дека треба да биде сервис на граѓаните, а не владин мегафон, утре во 12 часот, ќе организираат протестен перформанс пред зграда на МРТ. На овој настан, за слободата на изразување, за слободата на медиумите, за пропагандата и за улогата на МРТ како...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...