fbpx

Османи – Тимоние: Македонија нема друга алтернатива освен евроатланската интеграција

-

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, денеска се сретна со амбасадорот на Француската Република, Кристијан Тимоние, кому му укажал дека соработката со Франција е од голема важност за Македонија, особено отворената поддршка за интеграција на Македонија во ЕУ и во НАТО.

Според Османи, позитивната клима по неодамнешната посета на Брисел ќе се искористи како дополнителен поттик да се внесе нова енергија во спроведувањето на европските реформи.

– За нас од суштинско значење е да се отстрани условеноста на препораката на Комисијата за почнување на преговорите за пристапување – истакнал Османи.

Тој посочил дека треба да се работи заеднички и посветено за Македонија да се придвижи кон европското семејство со вклучување на сите кои може да придонесат во процесот.

Од кабинетот на Османи информираат дека вицепремиерот и амбасадорот Тимоние се согласиле дека проширувањето на Унијата кон земјите од Западен Балкан мора да продолжи и дека Македонија нема друга алтернатива освен евроатлантската интеграција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....