fbpx

Обвинителството ја истражува сообраќајката кај „Сити Мол“ во која загина 24 годишна девојка

-

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО Скопје) синоќа извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа во близина на трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, во која животот го загуби 24-годишна девојка, а нејзиниот врсник што ја придружувал беше повреден, соопшти ОЈО Скопје.

Според првичните сознанија, до несреќата дошло кога автомобил „Цитроен Ц4“, управуван од 22-годишник удрил во момчето и девојката кога ја поминувале улицата. Девојката загинала веднаш, а момчето е пренесено во болница со повреди.

Возачот е уапсен и задржан во полициска станица, по наредба на јавен обвинител, којшто исто така наредил да се изврши обдукција на телото на починатата, а наредил и вештачење на примероци од крв и урина од возачот на автомобилот со цел да се утврди дали тој управувал со возилото под дејство на алкохол или други недозволени супстанции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...