fbpx

Љупчо Коцевски ја презеде функцијата државен јавен обвинител

Сметам дека транспарентноста ќе ја поттикне отчетноста, одговорноста и ефикасноста на јавните обвинители, што секако ќе ја подобри довербата во јавноста, изјави Коцевски

-

Љупчо Коцевски од денеска и официјално е новиот државен јавен обвинител, откако ја презеде должноста од досегашниот вршител на функцијата – јавната обвинителка Соња Симовска.

Коцевски и Симовска одржаа средба на која разговараа за актуелните состојби во Јавното обвинителство, како и за приоритетните активности во следниот период. Се зборуваше во насока на зајакнување на системот за борба против криминалот и корупцијата, јакнење на независноста на јавните обвинители, како и зголемување на отчетноста и транспарентноста на институцијата, соопшти прес-службата на обвинителството.

Коцевски пред да ја преземе функцијата, даде свечена изјава пред претседателот на Собранието Јован Митрески.

„Сметам дека транспарентноста ќе ја поттикне отчетноста, одговорноста и ефикасноста на јавните обвинители, што секако ќе ја подобри довербата во јавноста“, изјави Коцевски.

Тој е адвокат од 1995 година, а во 2008 е избран во Вишото обвинителство во Гостивар. Пред две години е унапреден во Републичкото обвинителство.

Претходниот државен обвинител, Љубомир Јовески, беше именуван на 25 декември 2017 година, а го наследи Марко Зврлевски, кој беше разрешен во август истата година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....