fbpx
Таг: Јавен обвинител

таг: Јавен обвинител

Обвинителството бара политичките партии да не ја злоупотребуваат истрагата за „Феникс“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) денеска, а по изјавите на дел политичари во врска со предметот „Феникс“, односно леењето на 11 споменици од проектот „Скопје 2014“ во Италија, побара политичките партии да престанат да ја злоупотребуваат во политички цели истражната постапка, како и кое било друго постапување на обвинителството. „Ги потсетуваме сите политички чинители...

Анонимна терористичка организација со закани по живот за обвинителот Јовески: Подготвени сме да гинеме

Јавниот обвинител на Република Северна Македонија извести дека обвинителот, Љубомир Јовески, во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година во 10:26 часот, доби закана по неговиот живот. Анонимната препорачаната пратка со заканата е напишана на македонски и на англиски јазик. Според писмата кои обвинителот Јовески ги објави, заканата се однесува на конкретен кривичен...

Обвинителството ја истражува сообраќајката кај „Сити Мол“ во која загина 24 годишна девојка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство - Скопје (ОЈО Скопје) синоќа извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа во близина на трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, во која животот го загуби 24-годишна девојка, а нејзиниот врсник што ја придружувал беше повреден, соопшти ОЈО Скопје. Според првичните сознанија, до несреќата дошло кога автомобил „Цитроен Ц4“, управуван од 22-годишник удрил...

Под дејство на алкохол и марихуана, со Фордот на татко му згазил велосипедист и го оставил да почине

Возач на возраст од 25 години кој немал возачка дозвола, но во крвта имал алкохол и тетрахидроканабилнол, со автомобил Форд фокус во сопственост на неговиот татко прегазил велосипедист и веднаш го напуштил местото каде се случила несреќата, соопшти Основното јавно обвинителство. Како што соопштија оттаму, осомничениот на 4 декември, управувал со автомобилот на неговиот татко, без да поседува важечка возачка...

Јавниот обвинител Јовески побарал од обвинителствата да го надминат проблемот со пречекорувањето на роковите за истрага

Јавниот обвинител на РСМ, Љубомир Јовески побарал од јавните обвинителства во државава да направат увид во предметите во кои е детектирано продолжување или пречекорување на роковите за истрага со цел да се утврдат причините, како и можностите за надминување. Ова било разговарано на денешниот онлајн состанок со јавните обвинители, на кој тема беше последниот извештај на Стејт департментот за...

Кривичен суд бара Јовески и Собранието да се изјаснат за надлежноста на СЈО

Скопскиот Кривичен суд побара Јавниот обвинител Љубомир Јовески да се изјасни кој обвинител ќе ги работи случаите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и да побара автентично толкување од Собранието за членот 22 од Законот за специјалното јавно обвинителство, јавува „Порталб“. Таква одлука била донесена на вчерашниот состанок на Кривичниот суд по правното мислење на Врховниот суд кој го оспорува почнувањето...

ВМРО-ДПМНЕ: Оставки на Заев, Спасовски и Царовска за фер предвремени избори

На вчерашната седница на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ биле прифатени предлозите на претседателот на партијата Христијан Мицкоски за формирање Анкетна комисија во Собранието која би ги истражувала нерегуларностите и неправилностите на референдумот, како и барање за разрешување на Јавниот обвинител, Љубомир Јовески. Како што информираше ноќеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, жа пратеничката група е единствена во ставот дека не...

Во Дебар тројно убиство на сопружници и нивната малолетна ќерка

Основното јавно обвинителство Гостивар соопшти дека врши увид во приватна куќа во Дебар каде што се пронајдени безживотни тела на три лица. Според првичните сознанија на обвинителството, станува збор за тројно убиство, а жртвите се семејство – маж, жена и нивната ќерка на возраст од околу 13 години, кои времено живееле во Италија. Сторителот засега е непознат. Надлежен јавен обвинител е...

Обвинителство ќе продолжи да го истражува случајот за поткуп за посвојување

Oсновното јавно обвинителство Скопје соопшти дека ја продолжува постапката за обвинувањата за поткуп при посвојување деца, која ја почна по допрен глас. Станува збор за случајот за кој беше направен телевизиски прилог, во кој оштетената објави дека и бил побаран поткуп за да посвои дете, а откако одбила да го направи тоа, била експресно обвинета и осудена за семејно...

Полицијата открила 15 мигранти во близина на Гевгелија

Патрола од Полициска станица за Граничен премин и граничен надзор Богородица открила 15 мигранти кај селото Милетково, гевгелиско, информираат од МВР. Мигрантите биле откриени во товарно моторно возило „фиат-дукато“ со бугарски национални ознаки управувано од М.Д.(28) од Струмица. „Од страна на полициските службеници бил извршен  преглед на возилото при што се пронајдени 15 мигранти, од кои осум сириски, пет пакистански и...

Тешко повредени тројца велешани откако на нив налетал автомобил

Во тешка сообраќајна несреќа што се случила ноќеска во 3.30 часот близу Градската библиотека во Велес, тешки телесни повреди задобиле тројца тинејџери, од кои двајца потоа се пренесени во Ургентниот центар во Скопје во животозагрозувачка состојба. Како што извести СВР Велес, околу 03.30 часот на улицата „Алексо Демниевски“, Т.Т (33) од Велес изгубил контрола над автомобилот „фиат пунто“ со велешки...

Такси-возач загина во верижен судир на булевар Србија

Едно лице загина, а друго е тешко повредено во сообраќајна несреќа што ноќеска, околу еден часот по полноќ се случила на булеварот Србија во Скопје, а во која учествувале повеќе возила. Како што информираат од МВР, несреќата се случила кога автомобил, марка „ауди а4“, управувано од 28-годишниот Ѓ.Д. се судрил со возило „пежо 206“, а потоа преку тревникот преминало на...

Полицијата и демонстрантите во Албанија се судрија поради изборот на јавен обвинител

Албанската полиција се судри со приврзаниците на опозицијата кои се обидоа на сила да влезат во парламентот и да го спречат изборот на привремениот државен обвинител. Пред зградата на парламентот се собраа околу три илјади демонстранти кои се обидоа да го пробијат полицискиот кордон, при што фрлале димни бомби. Според локалните медиуми има и повредени. https://www.youtube.com/watch?v=nRQV4LlJ9vo Пратениците од опозицијата фрлале димни бомби...

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на седницата за избор на јавен обвинител

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на денешните три собраниски седници меѓу кои е и седницата за избор на нов државен јавен обвинител, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска. - Нема да учествуваме поради тоа што парламентарното мнозинство не создава и не сака да создаде демократски услови за работа, затоа што се врши политички прогон на политички неистомисленици, со...

Собранието ја почна, па ја прекина расправата за именување на јавниот обвинител

Собранието попладнево ја почна расправата за именување на Љубомир Јовески за нов државен јавен обвинител, но по образложението на предлогот од заменик-министерот за правда, Оливер Ристовски, и говорот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, ја прекина седницата и за нејзиното продолжение рече дека дополнително ќе извести. Заменик-министерот за правда во образложението наведе дека Јовески...

Собранието денеска треба да го именува новиот јавен обвинител

Собранието денеска ќе ја одржи 22. седница, на која прва точка на дневен ред е именувањето на нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески, актуелен член на Советот на јавни обвинители. На оваа седница, покрај именувањето на јавниот обвинител, на дневен ред се уште седум точки, меѓу кои се и измените на Законот за заштита...

Возило со 14 мигранти откриено кај селото Удово

Полициска екипа од Валандово вчера на бензинската пумпа кај селото Удово, пронашла автомобил, марка „ауди а6“ со скопски регистарски ознаки, во кое имало 14 мигранти од Пакистан, информира МВР. По извршениот увид, автомобилот и мигрантите биле преземени од екипа од полициската станица од граничниот премин Богородица, а за случајот бил известен јавен обвинител. По негова наредба, возилото било задржано во...

Собранието го изгласа распишувањето оглас за нов јавен обвинител

Пратениците во Собранието со 61 глас „за“ го изгласаа предлогот за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител. За време на гласањето, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија салата. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, побара гласањето да биде в понеделник, бидејќи претходно со претседателот на Собранието, Талат Џафери, констатирале дека нема мнозинство. Ставањето на оваа точка на гласање, за Димовски е...

ВМРО-ДПМНЕ повторно бара одложување на расправата за оглас за нов јавен обвинител

На продолжението на 12. пленарна седница, на која се расправа за предлогот на Владата за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ повторно бараа расправата по оваа точка да се одложи и да продолжи по одржувањето на локалните избори. Тие сметаат дека со оваа расправа Собранието не ги почитува законите. - Како и разрешувањето на јавниот обвинител, така...

Законот за јазиците и огласот за наследникот на Зврлевски денеска во Собранието

Собраниската Комисија за европски прашања денеска треба да ја продолжи седницата на која се расправа за предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Со законот се предвидува во сите органи на државната власт во Република Македонија, централни институции, јавни претпријатија, агенции, дирекции, установи и организации, комисии, правни лица кои вршат јавни овластувања согласно закон и други институции, службен...

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...