fbpx
Таг: прегазен

таг: прегазен

Обвинителството ја истражува сообраќајката кај „Сити Мол“ во која загина 24 годишна девојка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство - Скопје (ОЈО Скопје) синоќа извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа во близина на трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, во која животот го загуби 24-годишна девојка, а нејзиниот врсник што ја придружувал беше повреден, соопшти ОЈО Скопје. Според првичните сознанија, до несреќата дошло кога автомобил „Цитроен Ц4“, управуван од 22-годишник удрил...

Прегазен велосипедист на пешачки среде Скопје, од МВР нема казни за узурпација на вело инфраструктура

На пешачки премин во центарот на Скопје, на булеварот Кочо Рацин, вчера загина велосипедистот Б.Љ. (54) по ударот од страна на патничко возило „опел корса“, со скопски регистарски ознаки, управувано од Е.С. (20) од селото Батинци, се наведува во билтенот на МВР. По судирот, велосипедистот бил пренесен во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“, каде што му била констатирана...

Апелација го врати случајот за малиот Алмир на повторно судење

Кривичниот совет на Апелацискиот суд Скопје го поништил предметот во случајот на смртта на четиригодишниот кумановец Алмир Алиу и го вратил на повторно судење, потврди за „Порталб.мк“, адвокатот Асмир Алиспахиќ. Адвокатите сè уште не ја знаат причината за укинување на случајот, бидејќи се уште не ја добиле одлуката. - Сè уште ја немаме добиено одлуката од Апелацискиот суд за да видиме...

Пешак удрен од автомобил во Скопје починал во болница

Скопјанецот И.К. (55) вчера бил удрен од автомобил на улица во Чаир, по што бил пренесен во Ургентен центар, каде по кратко време починал. Како што соопшти полицијата, сообраќајката се случила вчера во 20.20 часот на улицата „Кемал Сејфула“ во Скопје, кога автомобил „ауди А3“ со турски таблички, управуван од Џ.Ш. (28) од Скопје, удрил во И.К. и му нанел...

Бобан Илиќ не се чувствува виновен за смртта на Алмир, пресуда в четврток

В четврток во 14 часот во Основен суд Куманово ќе биде соопштена пресудата за смртта на 4-годишниот Алмир Алиу, кој пред нецели две години беше прегазен во Куманово. На денешното рочиште на кои се кажуваа завршните зборови, обвинетиот Бобан Илиќ, кој по измената на обвинителниот акт, сега одговара за сообраќајка со смртни последици, рече дека не се чувствува виновен,...

На протестот пред Владата се бараше нова судска постапка за смртта на Алмир

Со оставање играчки, балони, детска облека на оградата пред Владата мина денешниот протест поради преквалификација на делото од „убиство“ во „сообраќајка“ во случајот со загинувањето на четиригодишниот Алмир Алиу од Куманово. На четвртиот протест учествуваа голем број граѓани, а двајца од организаторите, актерот Висар Вишка и Дијана Тоска побараа судскиот процес против Бобан Илиќ, кој го возеше автомобилот што го...

Учесниците на протестот за малиот Алмир побараа изземање на обвинителката

Триесетина учесници на денешниот протест за судскиот процес за смртта на 4-годишниот  Алмир Алиу, кој во јуни 2016 година во Куманово беше прегазен од Бобан Илиќ, при бркотница со членови на семејството Алиу, побараа изземање на обвинителката Сузана Кусигерска, јави „Порталб.мк“. Протестот се одржа пред Јавното обвинителство на Република Македонија во Скопје, еден месец по првиот. Актерот Висар Вишка, еден од...

Возач удрил пешак и избегал со автомобилот

Засега непознат возач со автомобил вчера удрил во пешак во Струмичко и го усмртил, по што избегал, соопшти полицијата. Според билтенот, сообраќајката се случила вчера, околу 4.30 часот, на регионалниот пат Струмица - село Банско, на излезот од селото Куклиш. Возилото удрило во А.А. (72) од Куклиш, кој од добиените повреди починал. Увид извршила екипа од Секторот за внатрешни работи (СВР) -...

Битолчанец доживеал потрес на мозокот по сообраќајка со бугарски дипломат

Политрауми на главата и фрактура на потколеницата, се последиците кај битолчанецот роден 1929 година, кој синоќа бил прегазен од автомобил на бугарскиот конзулат во Битола. Со возилото управувал Бугарин со дипломатски пасош. Според портпаролката на битолската клиничка болница, Јагода Стојановска, пацинетот е хоспитализиран на одделот на неврохирургија со тешки телесни повреди, но надвор од животна опасност. - Заради повредите на главата...

Десетгодишно дете прегазено на Дижонска

Синоќа, во 19 часот, во Скопје, на крстосницата од улиците Џон Кенеди и Дижонска, возило „мазда 2“ со скопски регистарски таблички, управувано од Х.Б. (1994) од Скопје, удрило во пешак Зекирја Д. (2004) од Скопје. Од ударот пешакот на самото место им подлегнал на повредите. Смртта била констатирана од доктор од Итна медицинска помош, а телото по наредба на јавен обвинител...

Воз прегазил 25-годишно момче кај Скопски саем

Дваесет и петгодишно момче го загубило животот во железничка незгода што вчеравечер, околу 22.45 часoт, се случила спроти Скопски саем. Како што информираат од полицијата, станува збор за Александар А., во кого удрил воз што сообраќал на релацијата Скопје - Белград. Од повредите Александар А. починал на самото место. Од полицијата нема информации за околностите во кои се случила несреќата, а по...

76-годишен пешак прегазен на улица во Скопје

Седумдесет и шестгодишниот Милутин К. вчера попладне го загубил животот во сообраќајна несреќа, кога движејќи се пеш на улицата „Бутелска“, на него налетал автомобил, марка „шкода фаворит“, кој го управувал А.Т. (74), информираат од полицијата. Сообраќајната несреќа се случила околу 17.40 часот. Пешакот, кој од ударот добил тешки телесни повреди, бил пренесен во Ургентниот центар, каде и покрај настојувањата на...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...