fbpx
Таг: сообраќајка

таг: сообраќајка

Обвинител извршил увид во сообраќајката кај „Табановце“ предизвикана од автомобил што ја згрешил насоката

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово изврши увид на лице место на тешка сообраќајна несреќа во близина на граничниот премин Табановце во која едно лице го загуби животот, соопшти Обвинителството Според првичните сознанија, иницијалниот судар меѓу два автомобили, “Фолксваген поло” со кумановски и “Фолксваген голф” со скопски регистарски таблици, бил предизвикан кога најверојатно возачот на еден од автомобилите...

Еден загинат и двајца тешко повредени во сообраќајка со четири возила близу Гевгелија

Едно лице загинало и уште две лица се тешко повредени во сообраќајка на патот Гевгелија - Богданци во која биле вклучени четири возила, соопшти Министерството за внатрешни работи. Од здобиените повреди починал Б.Ј. (63) од с. Богородица, гевгелиско, кој возел Опел Корса, а тешко била повредена и неговата сопатничка Е.Ј. (63). Тешко повреден е и Б.М. (48) од Македонска Каменица,...

Еден загинат и еден тешко повреден пешак во сообраќајки вчеравечер

Во две сообраќајни несреќи што се случиле вчеравечер, еден пешак го загубил животот, а жена задобила тешки телесни повреди, соопшти МВР. Сообраќајката со смртни последици се случила во Нов Дојран. Како што пренесува полицискиот билтен, на улицата „Маршал Тито“ патничко возило „шевролет“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од С.Г.(26) од Гевгелија, удрило во пешакот Д.Ѓ.(48) од Нов Дојран. На местото...

Тешка сообраќајна несреќа кај Евзони, се судриле автомобил и автобус со српски туристи

Четири лица загинаа во тешка сообраќајна несреќа во која учествувале српски автобус и еден автомобил на автопатот во близина на граничниот премин Евзони, пренесува Н1. Несреќата се случила близу Поликастро. Во автобусот имало 78 патници, а во автомобилот имало четири лица. Тројца патници од автомобилот загинале, а четветиот е тешко повреден. Брзо по сударот, друг автомобил налетал на возилото. Но...

Обвинителството извршило увид, несреќата кај Кадрифаково предизвикана од возилото во кое биле загинатите

Дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип и увидни екипи на МВР извршиле увид на автопатот Штип-Миладиновци, каде вчера во тешка сообраќајна несреќа животот го загубија три лица. Според првичните информации што Обвинителството ги сподели со јавноста, до несреќата дошло кога автомобил „Шевролет“ со скопски регистарски таблици, во кој се превезувале петмина патници од едно семејство кои се враќале...

Шестмина загинати во судир предизвикан од возило со нелегални мигранти во Грција

Шест лица ги загубија животите а шест се повредени во страотна сообраќајна несреќа во североисточна Грција, близу градот Александруполи, јави грчката државна телевизија ЕРТ. Директниот судир на автопатот „Егнатиа“ се случил поради автомобил ауди А4, што превезувал илегални мигранти и во кој имало вкупно 10 луѓе. Тој влетал во спротивната лента на излезот од автопатот кај Макри со огромна брзина,...

Девојче прегазено на пешачки премин во Велес, возачот избегал

Девојче загина на пешачки премин во Велес, а нејзината мајка е тешко повредена, откако синоќа возило удрило во нив. Според информациите од Основното јавно обвинителство во Велес до несреќата дошло кога патнички автомобил кој се движел со голема брзина удрил во две лица на пешачки премин, мајка и ќерка. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека полицијата го нашла возилото...

На автопатот Штип-Скопје немало пукање и драма, туку сообраќајна несреќа

Наспроти објавата дека на 4 септември автопатот Штип-Скопје бил затворен поради пукотници, од МВР тврдат дека тоа не е вистина и дека во периодот од 19 до 19.30 часот автопатот бил затворен поради сообраќајна несреќа. Од МВР додаваат дека стојат на располагање за било какви информации од медиумите во иднина, со цел јавноста да биде навремено и точно...

Обвинителството ја истражува сообраќајката кај „Сити Мол“ во која загина 24 годишна девојка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство - Скопје (ОЈО Скопје) синоќа извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа во близина на трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје, во која животот го загуби 24-годишна девојка, а нејзиниот врсник што ја придружувал беше повреден, соопшти ОЈО Скопје. Според првичните сознанија, до несреќата дошло кога автомобил „Цитроен Ц4“, управуван од 22-годишник удрил...

Возачот во сообраќајката на „Рузвелтова“ не бил пијан, туку му се слошило

Информацијата пласирана во дел од медиумите, а потоа и споделена со линк на Фејсбук, во која се тврди дека возачот во сообраќајката на улицата „Рузвелтова“ бил пијан, е погрешна. Подоцна се покажа дека нему му се слошило и со автомобилот удрил првин во друго возило во движење, а потоа и во дрво на улицата. По сообраќајната несреќа, тој со...

Загина 27 годишно лице во сообраќајна незгода на патот од Охрид кон Св.Наум

Синоќа во сообраќајна незгода на патот Охрид - Св.Наум дошло до судир на три возила „Цитроен Ц3“, со битолски регистарски ознаки, управувано од 27-годишниот И.К. од Битола, „Голф“, со охридски регистарски ознаки, управувано од А.А.(23), од охридското село Лескоец и „Фолксваген Пасат“, со прилепски регистарски ознаки, управувано од Б.А.(26) од прилепското село Мало Коњаре, соопштија од Секторот за внатрешни...

За неполна година, 18 жртви на патиштата во Источна Македонија

На 9 ноември се наврши една година од смртта на 15-годишниот ученик Седат Мустафа, кој беше прегазен на пешачки премин, на големиот одмор пред неговото училиште во Штип. Денеска, на одбележувањето на Светскиот ден на жртвите во сообраќајни несреќи, неговите соученици му одадоа помен на манифестацијата организирана од Народната библиотека „Гоце Делчев“ од Штип. На правосудните органи им требаа речиси...

Семејствата на жртвите од несреќата кај Ласкарци ќе бараат отштета

Семејствата на дел од загинатите и повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари годинава, во која 16 луѓе ги загубија животите, а 37 беа повредени, се изјаснија дека се приклучуваат на кривичниот прогон и на денешното судење рекоа дека ќе бараат отштета. На следното рочиште закажано за 18 октомври ќе продолжи произнесувањето, кога треба да сведочат преживеаните патници. За...

Петмина загинати во судир на „рено 5“ и камион за ѓубре кај Драчево

Во тешка сообраќајна несреќа што се случила во близина на Драчево 15-тина минути пред полноќ, загинале пет лица кои биле во автомобил што удрил во камион за ѓубре. Како што соопшти Основното јавно обвинителство Скопје, дежурен јавен обвинител извршил увид и според првичните сознанија, автомобилот „рено 5“ со скопски регистарски таблички во коj се превезувале жртвите од непознати причини преминал...

Приведени возачот на автобусот и сопственикот на „Дурмо Турс“

Приведени се возачот на автобусот кој на 13 февруари се преврте на автопатот Скопје - Тетово, кај селото Ласкарци, при што животите ги загубија 15 лица, а 31 беа повредени, како и сопственикот на компанијата „Дурмо Турс“, јави „Порталб“. Покрај нив се приведени уште четири лица. Несреќата се случи откако од засега неразјаснети причини, автобусот ја пробил заштитната ограда, излетал...

За цела плата повредените кај Ласкарци треба да се пријават во Инспекторатот за труд

Македонско здружение за заштита при работа (МЗЗПР) порача дека повредените во автобуската несреќа кај Ласкарци кои се враќале дома од работа треба од нивните работодавачи да бидат пријавени во Државниот инспекторат за труд, за да може во текот на боледувањето да добиваат плата во износ од 100 отсто, а по враќањето на работното место треба да бидат упатени на...

Известување при несреќи – факти, а не емоции

Лесно е да критикувате седнати дома пред телевизор како известуваме, но не прашувате ли како ни е нас, кои работевме на студ, во тешки услови, во ситуација кога има многу луѓе околу тебе, во моменти на жал, а притоа да не згрешиме. Имаше грешки, ама тие беа направени од брзање, од трема, од емоции, и од потребата да се...

Aвтопатот Тетово-Скопје е пуштен за сообраќај

Aвтопатот Тетово-Скопје е пуштен за сообраќај, но се уште е затворен за сообраќај стариот пат Скопје –Тетово, информира Авто-мото сојузот на Македонија. На автопатот од изутрината се вршеше увид на местото на синоќешната сообраќајна несреќа во која животот го загубија 14 лица.

Филипче: Бројот на загинатите е 14, не 15, а седум се во критична состојба

Не се основани шпекулациите дека починал уште еден од повредените во вчерашната автобуска несреќа, и дека бројката се искачила на 15 загинати, соопшти министерот за здравство Венко Филипче претпладнево, по посетата заедно со премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Бујар Османи, кој инаку е хирург, на полесно повредените кои се хоспитализирани во скопската Градска болница „8 Септември“. Премиерот Заев се заблагодари...

Заев ќе ги посети повредените во „8 Септември“, комеморативна седница во Гостивар

Премиерот Зоран Заев денеска во 10.30 часот ќе ги посети повредените граѓани во страотната сообраќајна несреќа што се случи вчера во близина на селото Ласкарци на автопатот Скопје - Тетово, кои се згрижени во болницата „8 Септември“. Четири од повредените пациенти во болницата „8 Септември“ и три повредени пациенти во Ургентниот Центар во Скопје сé уште се во критична и...

Се гради нов дом за сместување ученици во Струмица

Струмица ќе има нов ученички дом за сместување на учениците од соседните општини кои се школуваат во средните училишта. Ова барање се реализира на барање на граѓаните, бидејќи постоечкиот дом...