fbpx

Могерини: Бараме спроведување на договорот од 2 јуни

-

Денеска во Луксембург министрите за надворешни работи на Европската унија одржаа дебата за Македонија и за политичката криза. По состанокот, шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, повтори дека треба да се почитува договорот од 2 јуни.

– Министрите ги поддржаа заклучоците што ќе бидат усвоени на утрешниот состанок, охрабрувајќи ги сите страни во Скопје да го имплементираат политичкиот договор што беше постигнат на 2 јуни, особено реформите, имплементација на реформите, предвремени избори и транзицијата што на сите луѓе во земјата ќе им ја врати довербата во институциите – рече Могерини.

Министрите утре ќе ги усвојат нацрт-заклучоците за Македонија, во кои се бара, меѓу другото, истрага за објавените прослушувани материјали, итни реформи во судството, изборното законодавство, како и за препораките од извештајот на Рајнхард Прибе.

Во нацрт-заклучоците се изразува поддршка за преговарачкиот процес на политичките лидери во земјата и за договорот од 2 јуни.

Според некои медиуми, на барање на Германија била отстранета референцата за „цврста посветеност на европската перспектива на поранешната југословенска Република Македонија“.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free online course
download samsung firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download