fbpx

Мијалков си замина од распитот, судијата ќе решава дали ќе му го земе пасошот

-

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање и актуелен член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, по речиси двочасовен распит го напушти Кривичниот суд. Тој излезе од истиот спореден влез на зградата на Кривичниот суд од каде што и влезе, а неколку минути подоцна и припадниците на специјалните полициски сили го одблокираа влезот. Засега од судот нема информации дали покрај Мијалков денеска на распит дошле и другите двајца осомничени во случајот „Трезор“, Тони Јакимовски поранешен шеф на кабинет на директорот на УБК, и Небојша Стајковиќ, поранешен помошник-министер во МВР, иако биле уредно поканети.

Одлуката за тоа дали и која мерка на претпализвост ќе му биде одредена на Мијалков, треба да ја донесе судијата на претходна постапка.

Поранешниот директор на УБК денеска точно напладне се појави во Кривичниот суд Скопје.

Мијалков во судот влезе од споредниот источен влез, придружуван од уште две лица.

Петнаесетина минути пред да пристигне Мијалков, неколкумина припадници на специјалните полициски единици што денеска го обезбедуваат судското рочиште за „Диво Насеље“, го блокираа приодот кон споредниот влез на судот и не им дозволија на новинарските екипи да чекаат пред вратата, како што беше случај претходно.

Специјалното јавно обвинителство за Мијалков и за другите двајца осомничени во „Трезор“ бара од судот да им определи мерки на претпазливост.

Иако истражната постапка за „Трезор“ беше отворена кон крајот на септември, тројца осомничени дури денеска ќе бидат сослушани од судија на претходна постапка бидејќи СЈО бараше изземање на судијката надлежна за овој предмет поради сомнежи дека нема да постапува непристрасно зашто нејзиниот девер (братот на нејзиниот сопруг) имал деловни врски со фирмата „Финзи“, која е опфатена во случајот „Трезор“.

Според СЈО, осомничените преку фирмата „Финзи“, со која во еден период управувал сега починатиот Коста Крпач, набавувале опрема за УБК и го оштетиле буџетот за 862.045 евра.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...