fbpx

Коцијанчич: Законот е повлечен, а партиите побргу да се согласат за изборните реформи

-

Европската комисија денеска им порача на политичките партии во Македонија што поскоро да постигнат договор за изборниот закон.

– Комисијата го разбира фактот дека партиите не успеале да постигнат договор за изборните реформи, но разговорите ќе продолжат денеска. Комисијата одблизу ќе го следи развојот на настаните и очекува партиите да постигнат договор што е можно поскоро – изјави Маја Коцијанчич за „Мета“.

Од Еврокомисијата не сакаа да го коментираат предлог-законот за забрана за „бомбите“ ниту, пак, шпекулациите дека еврокомесарот Јоханес Хан синоќа телефонски разговарал со лидерите на партиите.

– Комисијата знае дека предлог-законот е повлечен од Собрание – соопшти Коцијанчич.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download mobile firmware
Premium WordPress Themes Download
online free course