Манчестер јунајтед нема финансиски проблеми, а според некои информации во врска со трансферот на Лионел Месија од Барселона, тие се единствено способни да донесат и да немаат проблеми со финансискиот фер плеј.

Нивната мета, според извори во Англија, е Герет Бејл, фудбалер на Реал Мадрид, кој оваа сезона не игра на исто ниво како минатата година.

Се говори дека Реал е подготвен да го продаде, но не и за помалку од 150 милиони евра!
Шпанската интернет-страница fichajes.net јавува дека Реал сигурно ќе ја прифати понудата на Манчестер јунајтед доколку тие ја понудат оваа сума.

Двата тима се во многу добри односи кога станува збор за трансферите, тие успешно ги завршија работите околу Кристијано Роналдо и Анхел ди Марија Ангела.