fbpx
Таг: РеалМадрид

таг: РеалМадрид

Манчестер јунајтед го бара Серхио Рамос во замена за Де Геа

Манчестер јунајтед притиска да го донесе на „Олд Трафорд“ 29-годишниот Серхио Рамос од Реал Мадрид, како дел од договорот, во кој се споменува и името на голманот на „црвените ѓаволи“, Давид де Геа, кој, доколку се остварат последните шпекулации на британските медиуми, можно е да замине во Шпанија. Тимот на Рафаел Бенитез бара 46,5 милиони фунти за Рамос, а најверојатно...

Реал Мадрид ги претстави новите дресови

Реал Мадрид денеска ги претстави дресовите во кои ќе настапува во сезоната 2015/16. На прв поглед не се воочува голема разлика од дресовите со кои фудбалерите на Реал настапуваа во неодамна завршената сезона. Единствената промена во однос на минатата сезона е во бојата на третата гарнитура, која беше со розова боја, а идната сезона е во сива нијанса.

Јувентус и Реал Мадрид ќе си ги измерат силите

Во Торино вечерва ќе се одигра првата средба од полуфиналето во Лигата на шампионите, на која Јувентус ќе биде домаќин на Реал Мадрид. Последен пат Јувентус и Реал Мадрид си ги одмерија силите минатата сезона, во групната фаза на Лигата на шампионите, кога Реал Мадрид победи со 2:1, додека во Торино резултатот беше 2:2. Во првиот натпревар, двата гола ги постигна...

Герет Бејл се враќа во Британија

Герет Бејл е подготвен да се врати на островот. Како што пренесуваат англиските медиуми, Велшанецот не е задоволен од животот во Мадрид и сака да ја смени средината. Бејл, наводно, не може да се справи со големиот притисок и со фактот што повеќето играчи се свртени против него. Дополнителна причина за заминување, наводно, е тоа што не е во добри...

Бејл не сака да оди во Манчестер јунајтед

Фудбалерот на Реал Мадрид, Гарет Бејл, сака да продолжи да освојува трофеи со овој клуб, истакнувајќи дека не може да се замисли себеси во Манчестер јунајтед. Последните неколку месеци медиумите пишуваа дека Бејл ќе се врати во Премиер-лигата, а како една од потенцијалните дестинации го споменуваа „Олд Трафорд“. - Не можам да се замислам себеси во Јунајтед. И во интервјуто што неодамно...

Колку вреди Герет Бејл

Манчестер јунајтед нема финансиски проблеми, а според некои информации во врска со трансферот на Лионел Месија од Барселона, тие се единствено способни да донесат и да немаат проблеми со финансискиот фер плеј. Нивната мета, според извори во Англија, е Герет Бејл, фудбалер на Реал Мадрид, кој оваа сезона не игра на исто ниво како минатата година. Се говори дека Реал е...

Реал не го дава Гарет Бејл

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перес, демантира дека клубот би можел да го продаде Гарет Бејл. Англиските медиуми последните недели шпекулираа дека Манчестер јунајтед е подготвен да плати дури 150 милиони евра за Бејл, но Перес истакна дека нема да го продаде ниту за 300 милиони. - Гарет Бејл не оди никаде, дури и нашиот проект Реал Мадрид ќе биде граден...

Барселона и Манчестер сити во осминафиналето во ЛШ

ПСЖ ќе се сретне со Челси, а Барселона ќе игра со Манчестер сити во осминафиналето од Лигата на шампионите. Ова се најинтересните дуели извлечени денес на жребката во Нион за нокаут-фазата што ќе почне во февруари наредната година. Во останатите натпревари, Шалке ќе ги одмери силите со бранителот на трофеојт Реал Мадрид, Шахтјор со Баерн Минхен, Базел ќе се...

Модриќ нема да се оперира

Лука Модриќ веројатно следните два месеци ќе ги мине надвор од теренот за да избегне операција. Лекарскиот тим на Реал Мадрид ја поддржа одлуката на хрватскиот репрезентативец и подготви план за закрепнување. Модриќ се повреди во Милан, играјќи за репрезентацијата против Италија. Тој го напушти теренот по 27 минути, откако ги истегна препоните. Во клубот сега се грижат како паралелно да ја задржат...

„Мајкрософт“ ќе инвестира во „Реал Мадрид“

Технолошкиот гигант „Мајкрософт“ е новиот спонзор на шпанскиот фудбалски тим „Реал Мадрид“. Компанијата, како што јавуваат шпанските медиуми, во следните четири години ќе инвестира околу 30 милиони долари, во деловна, технолошка и во маркетиншка соработка. Според договорот, кој треба да биде официјализиран во текот на денов, „Мајкрсофт“ на „Реал“ ќе му обезбеди ексклузивни и виртуелни содржини што ќе бидат понудени на навивачите,...

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...