fbpx
Таг: трансфер

таг: трансфер

Министерот Шаќири: Трансферот на административци во приватниот сектор ќе се разгледа по септември

Сè уште не е почната реализацијата на идејата за префрлање на административците од јавниот во приватниот сектор како мерка за намалување на големиот број административци. Министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири вели дека моделите за имплементација на ваква идеја ќе почнат да се разгледуваат по септември или октомври, пишува Порталб.мк. Трансферот на административците од јавниот во приватниот сектор,...

Ислужените професионални војници ќе ги пополнуваат и противпожарните единици

Професионалните војници кои наполниле 45 години и веќе не можат да служат во АРМ ќе можат да станат пожарникари, најави државниот секретар на Министерството за одбрана Драган Николиќ. Тој објасни дека од денеска 16 поранешни војници минале во територијалните противпожарни бригади во Скопје, Кичево и Валандово. - Од денеска отвораме нова можност, трансфер во противпожарната дејност во Републиката. Имено, 16...

МИОА: Трансферот на вработени од јавен во приватен сектор ќе биде доброволен, без уцени

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) денеска на прес-конференција го повтори ставот дека е против трансферот на вработени од јавен во приватен сектор бидејќи според нив оваа реформа ќе се користи за уцени и заплашување врз вработените. „Прашуваме зашто е потребен овој трансфер на веќе обучени административци кога сведоци сме дека во последниве три години се вработени преку 40.000 нови вработени...

Лагард најави можен заеднички буџет на еврозоната

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристин Лагард најави можен заеднички буџет на еврозоната, кој би бил имплементиран под услов да не стане обичен трансфер на пари од богатите земји на сиромашните членки на ЕУ. - Буџетот би можел да биде направен без каква било обврски на овие другите - изјави Лагард. Лидерите на Франција и Германија се слогласија минатиот месец...

ЕК: Македонија треба да развие конкретна фискална стратегија

На годишниот економски и финансиски дијалог на ЕУ со земјите на Западен Балкан и Турција во Брисел државите се согласиле да ги забрзаат економските и социјалните реформи, со цел зајакнување на макроекономската стабилност, зголемување на конкурентноста и инклузивен пораст. Како што е наведено во заедничките заклучоци, Македонија се согласила да развие конкретна стратегија за фискална консолидација, да ги заштити инвестициите, да...

СДСМ: Блокадата ќе кулминира со истекување на мандатот на градоначалниците

„Неопходно е веднаш да се одблокираат демократските процеси во Македонија и Ѓорге Иванов веднаш да го даде мандатот за составување нова влада на претседателот Зоран Заев“, велат од СДСМ во редовното утринско соопштение. Од партијата додаваат дека поради блокираните демократски процеси, Македонија се соочува со проблеми кои им штетат на граѓаните и на целиот државен систем. „Таквата блокада ќе кулминира в понеделник,...

СДСМ: Сите да постапуваат разумно и законски да се овозможи мирен трансфер на власта

Граѓаните на Република Македонија ја очекуваат новата реформска влада за конечно да почнат промените за добар и достоинствен живот за сите, велат од СДСМ во нивното редовно утринско соопштение. „Личната корист на сметка на граѓанските државни интереси е причината поради која оваа мала група во врвот на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Груевски измислува непостоечки теми. Тие знаат дека партијата е...

СДСМ: Попречувањето на мирен трансфер на власта е противуставно кривично дело

„Денешната насилна реторика на организаторите на протестот и паралелните пораки по социјалните мрежи на пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, кои поттикнуваат немири со лаги, е уште една потврда за синхронизираното, организирано крваво сценарио во Собранието. Со тоа е направено кривично дело, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста, за што казните се неколку години затвор“, се вели во реакцијата на СДСМ на...

ДС бара широк демократски фронт за мирен трансфер на власта

Демократскиот сојуз денеска соопшти оти смета дека треба да профункционира широк народен демократски фронт, кој ќе овозможи мирен трансфер на власта и ќе се „справи со новопечените богаташи, нарко-босови и олигарси, кои ја срушија државата и надежта на младите генерации“. Од партијата на поранешниот пратеник во Собранието на Република Македонија, Павле Трајанов, велат дека високиот степен на криминализација ги разори...

Собранието бргу ќе ја избере новата реформска влада, порачуваат од СДСМ

Собранието бргу ќе ја избере новата реформска влада на Македонија бидејќи граѓаните избраа промени и избраа да ги водат сериозни политичари, кои се грижат за нивните и за интересите на државата, наспроти политиките на криминалците од раководството на ВМРО-ДПМНЕ, кои се обидуваат да ја втурнат земјата во длабока политичка криза и во изолација, стои во денешното соопштение на СДСМ. Од...

СДСМ: Груевски и Иванов мора да дозволат брз и мирен трансфер на власта

Никола Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ мора да го прифатат концептот на едно општество за сите, што ја зајакнува унитарноста на државата и носи квалитетен живот за сите граѓани, наместо фантомски поделби, велат од СДСМ. „Граѓаните јасно се изјаснија дека сакаат интеграција, а не изолација на Македонија, како што сака раководство на ВМРО-ДПМНЕ за да продолжи со криминалите, личното...

Бугарија примила само 29 мигранти од воведувањето на квотите на ЕУ

Бугарија досега примила вкупно 29 мигранти од воведувањето на квотите од Европската Унија (ЕУ), покажуваат податоците на Европската комисија. Според квотите за распоредување на мигрантите во земјите членки на ЕУ, кои беа донесени минатата година, Бугарија досега требаше да прими 831 бегалец. Сите примени мигранти се од Грција, а уште 260 мигранти кои се затекнале во оваа земја поднеле барања...

САД ќе префрлат 15 затвореници од Гвантанамо во ОАЕ

Соединетите Американски Држави (САД) ќе префрлат 15 лица од затворот во Гвантанамо, Куба во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), што е најголем трансфер на затвореници од озлогласениот затвор за време на мандатот на претседателот Барак Обама, пренесува „Би-би-си“. Како што соопштиле од Пентагон, станува збор за 12 државјани на Јемен и тројца Авганистанци. Со ова бројот на затвореници во Гвантанамо во...

Обид да се отвори пругата кај Идомени

Железничката пруга на Идомени беше отворена, па повторно блокирана. Утринава грчката полиција спроведе интервенција со молба до бегалците да се повлечат од желеничките пруги. Иако стотици бегалци се релоцираа заедно со шаторите, по кратко време тие повторно се вратија, затворајќи ја пругата која веќе еден месец е блокирана и надвор од употреба. Според весникот „Етнос“, пругата била слободна сè на сè еден...

Манчестер јунајтед го бара Серхио Рамос во замена за Де Геа

Манчестер јунајтед притиска да го донесе на „Олд Трафорд“ 29-годишниот Серхио Рамос од Реал Мадрид, како дел од договорот, во кој се споменува и името на голманот на „црвените ѓаволи“, Давид де Геа, кој, доколку се остварат последните шпекулации на британските медиуми, можно е да замине во Шпанија. Тимот на Рафаел Бенитез бара 46,5 милиони фунти за Рамос, а најверојатно...

Манчестер Сити нуди 138 милиони евра за Суарез

Британските медиуми објавија дека Манчестер Сити е подготвен да плати 138 милиони евра за трансфер на играчот на Барселона, Луис Суарез, во летниот преоден рок. Доколку овој трансфер се реализира, Суарез ќе стане најскапиот фудбалер во историјата на фудбалот. Единствента пречка е забраната за трансфери на Барселона бидејќи ако го продаде Суарез летово, клубот нема да биде во можност да...

Милан испратил понуда за Рибеиро

Фудбалскиот клуб Милан, наводно, му испратил понуда на фудбалерот кој фигурира како потенцијално засилување на Манчестер јунајтед. Евертон Рибеиро, еден од најактрактивните фудбалери во бразилската лига, повторно е мета на Европејците. Минатата сезона Рибеиро беше цел на Манчестер јунајтед, но реализацијата на трансферот не се случи. Сепак, се смета дека Бразилецот многу бргу ќе заврши во најголемата европска лига. Милан понудил 10 милиони...

Лавеци заминува во Ливерпул

Ливерпул постигна договор со Пари Сен Жермен за ангажирањето на аргентинскиот напаѓач Езекиел Лавеци, пишува порталот „Спорт медијасет“. Дваесет и деветгодишниот Лавеци во следните неколку дена ќе допатува во Англија, а како што наведува порталот, во трансферот вреден 10,5 милиони евра, не се вклучени разните бонуси кои зависат од неговите идни настапи. Серознава Лавеци за парижаните одигра 18 натпревари во првенството...

Колку вреди Герет Бејл

Манчестер јунајтед нема финансиски проблеми, а според некои информации во врска со трансферот на Лионел Месија од Барселона, тие се единствено способни да донесат и да немаат проблеми со финансискиот фер плеј. Нивната мета, според извори во Англија, е Герет Бејл, фудбалер на Реал Мадрид, кој оваа сезона не игра на исто ниво како минатата година. Се говори дека Реал е...

Шалке не го дава Дракслер

Претседателот на Шалке, Клеменс Тенис, соопшти дека фудбалерот Јулијан Дракслер нема да го напушти клубот во зимскиот преоден рок. Управата на Шалке преговара со Манчестер сити за да го донесе српскиот фудбалер Матија Настасиќ, поради што германските медиуми шпекулираа дека Дракслер би можел да го напушти Шалке. - Воопшто не размислуваме така бргу да го пуштиме Дракслер. Шалке е клуб во...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...