fbpx

Јужна Кореја стрелала кон дрон на границата

-

Војската на Јужна Кореја денеска истрела предупредувачки истрели во правец кон севернокорејското беспилотно летало во близина на границата меѓу двете земји, пренесуваат локалните медиуми.

Агенцијата „Јонхап“ пренесува дека дронот потоа се свртел и се вратил на север.

Инцидентот се случил на јужнокорејскиот набљудувачки пункт Дорасан, на западниот дел на корејската демилитаризирана зона, пренесува „Спутник“.

Јужна и Северна Кореја технички сè уште се во војна, затоа што никогаш не потпишаа мировен договор по Корејската војна, водена од 1950 до 1953 година.

Односите меѓу двете земји дополнително се влошени откако Пјонгјанг објави дека тестирал хидрогенска бомба. Сеул по тоа почна да врши пропагандни емитувања од големи звучници на границата со Северна Кореја.

Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download lava firmware
Download WordPress Themes
udemy free download