fbpx

Тројца Руси уапсени за вчерашниот терористички напад во Истанбул

-

Турската полиција уапсила тројца руски државјани поради сомневање дека се вмешани во терористичкиот напад што вчера се случи во Истанбул.

Како што пренесе турската агенција „Доган“, Русите се уапсени во медитеранскиот град Анталија, а притоа биле запленети и „одредени документи“.

Рускиот конзулат во Анталија потврди дека тројца руски државјани се задржани во притвор поради сомневање дека се во врска со Исламска држава.

Во терористичкиот напад што се случи вчера во Истанбул, загинаа десет туристи, а турската полиција уапси 15 лица осомничени за учествување во организација на нападот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган претходно изјави дека сириски бомбаш-самоубиец е одговорен за експлозијата во центарот на Истанбул.

Потретседателот на турската влада, Нуман Куртулмус, изјави дека на основа на анлизите од разнесените делови на телото на осомничениот бомбаш-самоубиец, станува збор за 28-годишен Сириец.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Не е точно дека во Австралија има забрана за протести на јавни места

Во Австралија не се забранети јавните протести, како што тврди постот, туку доуредени се начините за тоа како тие може да се спроведуваат, за да не се предизвикува уништување...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
online free course
download samsung firmware
Free Download WordPress Themes
online free course