fbpx

Иванова: Во игра се и попис и пребројување од врата на врата

-

Активна регистрација на гласачите, попис и пребројување од врата на врата се опциите кои се на маса на работните групи што треба да го имплементираат Договорот од Пржино.

Според Цветанка Иванова од СДСМ, која вчера беше дел од работната група на оваа партија, се разговара за сите опции, но сè уште не се навлезени во детали за тоа кој предлог би се прифатил.

– Ако зборуваме за активна регистрација на гласачите, ние се залагаме таа да биде задолжителна. Сепак, има повеќе опции во игра, а нашиот краен став ќе го изнесеме откако ќе ги разгледаме сите можности – вели Иванова за „Мета“.

Таа информира дека СДСМ се согласува дијаспората да гласа и понатаму, но да има изедначување на гласовте.

Како што вчера информиравме, на средбата на работните групи во Клубот на пратеници се разговарало за активна регистрација со отпечаток на прст на гласачите за следните парламентарни избори, кои треба да се одржат во април идната година.

Според неофицијални информации, тоа значи неколку месеци пред изборите граѓаните да се регистрираат, со што би се создал нов избирачки список.

Изворите тврдат дека копјата се кршат околу тоа дали регистрацијата да биде задолжителна или доброволна.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МОН: Учениците да имаат скратени часови поради високите температури

Основните училишта да работат со скратени наставни часови до крајот на учебната година поради високите температури кои ја зафатија државата, препорачува Министерството за образование и наука (МОН). Од министерството препорачуваат:...