fbpx
Таг: Пржино

таг: Пржино

Ванхојте: Рокот од 18 месеци во Законот за СЈО го договорија Груевски и Заев без преговори

Странците предлагале да нема рок, СДСМ предлагал рок од околу две години, а Груевски 18 месеци, по што Груевски и Заев се договориле да останат само 18 месеци за истраги и за обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Ова за „Вистиномер“ го сведочи тогашниот посредник во преговорите за излез од политичката криза, Питер Ванхауте. Партиите, пак, иако двапати беа прашани...

Суомалаинен: Добри мерки се презедоа за да се осигури веродостојноста на избирачкиот список

„Мислам дека се презедоа добри мерки за да се осигури дека избирачкиот список е веродостоен. Избирачкиот список секогаш треба да ја рефлектира актуелната ситуација, не ситуацијата од пред пет или 10 години, туку кога луѓето навистина живеат. Во многу земји тоа се прави автоматски“, вели шефицата на мисијата на ОБСЕ во Скопје, Нина Суомалаинен, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“. Во однос...

Бејли: Има интересен предлог на маса и се очекува решение до крајот на неделата

Преговорите меѓу политичките партии потписнички на Договорот од Пржино и вечерва завршија без договор. Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, по средбата истакна дека на маса има интересен предлог и дека до крајот на неделата очекува решение на кризата. На средбата што денеска се одвиваше во резиденцијата на амбасадорот на САД, присуствуваа Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Артан...

Договор нема, партиите викендов ќе размислуваат за понудените опции

Претставниците на политичките партии и денеска не постигнаа договор на преговорите кои во резиденцијата на Европската Унија во Пржино почнаа претпладнево во 11 часот. По завршувањето на преговорите, американскиот амбасадор Џес Бејли рече дека имало извесен напредок и затоа со амбасадорот на ЕУ во Македонија, Аиво Орав, ќе остават простор партиите во текот на викендот да размислат во однос на предложените опции, за...

За владејачките партии, постигнат е благ напредок во преговорите

Политичките партии постигнале благ напредок на денешната средба со амбасадорите Џес Бејли и Аиво Орав во резиденцијата на Европската Унија во Пржино. Како што изјавија претставниците на владејачката коалиција, Никола Тодоров и Артан Груби, се разговарало за прочистувањето на избирачкиот список и за реформите во медиумите. Артан Груби рече дека е оптимист и се надева дека со конструктивен пристап наскоро...

Претставници на партиите во Пржино разговараат за медиумите

Почна работната средба на претставниците на политичките партии кои денеска зедно со амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли во Пржино ќе разговараат за реформите во медиумите. На средбата присуствуваат Рената Дескоска од СДСМ, Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Имер Алиу од ДПА и Артан Груби од ДУИ. Средбата доаѓа по вчерашната посета на германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл. Тој се сретна...

Хајндл денеска на средби со потписниците на Договорот од Пржино

Посредникот за решавање на политичката криза во Македонија, германскиот амбасадор во Австрија, Јоханес Ханјдл, денеска треба да пристигне во Скопје и да се сретне со лидерите на политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино. „Надоврзувајќи се на неговите претходни посети од минатите недели, амбасадорот Хајндл одново ќе разговара со партиите потписнички на Договорот од Пржино, како и со претставници на меѓународната...

Попоски се сретна со Коѕиас во Брисел

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски денеска  на маргините на министерскиот состанок на НАТО во Брисел се сретна со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас. На средбата тие разговарале за мерките за градење дoверба, билатералните односи, но и за политичката ситуација во Македонија. Коѕиас побарал да биде информиран за политичките случувања во нашата држава и изразил надеж дека ситуацијата за брзо време ќе...

Шекеринска: До фер избори со чист избирачки список и реформи во медиумите

Постојат сериозни индиции за голем криминал кој се случувал и се случува во државата, рече денеска во Охрид заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска. – На Македонија и се неопходни чист избирачки список и реформи во медиумите за да имаме фер избори. Се покажува дека власта бега по секоја цена од фер и демократски избори. Вчера станаа достапни документи и дописи...

Заев: Избори на 24 април не може и нема да има

Во Македонија нема услови за фер и демократски избори, а тоа вчера го потврдија и амбасадорите на САД и на ЕУ, Џес Бејли и Аиво Орав, рече на денешната прес-конференција, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Тој изјави дека не се спроведени реформите во медиумите и не е прочистен избирачкиот список, а тоа се двата најважни услови за одржување на изборите. - Никола...

Договорот од Пржино на апарати за вештачко дишење

Партиите учеснички во преговорите за медиумите денеска се без идеја што понатаму ќе се случува откако синоќа пропадна и последниот обид за реформи во оваа сфера. Единствено, информација на „Нетпрес“ дека денеска повторно ќе продолжат прегoворите за медиумите покажува дека процесот можеби не е мртов. Од СДСМ, пак, велат дека оваа информација е шпекулација и немаат сознанија што денеска ќе донесе...

Димитриев: Датумот за избори е дел од Договорот од Пржино

„Датумот на изборите е дефиниран со закон и изгласан од сите политички партии во Собранието и е дел од Договорот од Пржино. Засега не гледам ниту една причина тој датум, односно закон да биде дискутабилен“, истакна денеска премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев, во Владата, одговарајќи на новинарско прашање. - Сметам дека треба да се држиме до она што веќе...

Медиумите сè уште без решение, преговорите продолжуваат денеска

Без резултат завршија синоќешните маратонски разговори на работните групи на политичките партии за реформи во медиумите. Белгискиот посредник Питер Ванхауте по синоќешните преговори за медиумите на својот твитер-профил сподели два твита во 2 часот по полноќ. Во првиот твит тој напиша: „По долги преговори, време е за креативни решенија: спиење. Разговорите за медиуми продолжуваат утре“. https://twitter.com/peter_vanhoutte/status/699757328862728192 На вториот твит, тој сподели слика на која пишува: „Ситуацијата...

Груевски со пола владин кабинет на средба со Хан

Премиерот Никола Груевски, придружуван од Зоран Ставрески, Никола Тодоров, Никола Попоски, Илија Димовски и Мартин Протоѓер, тукушто пристигна во резиденцијата на Европската унија во Пржино. Се очекува еврокомесарот Јоханес Хан да има одделна средба со претставниците на владејчката партија. По завршувањето на оваа средба треба да пристигнат претставниците на ДУИ, а потоа и на ДПА. Оттако ќе завршат поединечните средби, треба да...

Хан: Се надевам дека ова ќе биде добар ден

Еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, пристигна во резиденцијата на Европската унија во Пржино. Тој не сакаше да даде изјава за медиумите, само кусо рече дека се надева дека денот ќе биде добар. - Моментално немам што да изјавам, можам само да ви кажам дека се надевам дека денот ќе биде добар – рече Хан. Веднаш по Хан,...

За избори на 24 април, Груевски најдоцна денеска треба да си даде оставка

На 3 јануари премиерот Груевски соопшти дека ќе поднесе оставка пред 15 јануари за да може да се спроведе Договорот од Пржино. „Во согласност со договореното, на 15 јануари ќе се избира нова влада со претседател на владата за спроведување избори. Претходно, секако, ќе дадам оставка, а за тоа кој ќе биде човекот што ќе биде претседател на владата за...

Лидерска средба закажана за вторник

За вторник е закажана лидерска средба, на која лидерите на четирите политички партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, ќе одлучуваат за тројцата експерти за Државната изборна комисија и за медиумите. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, очекува наредната недела да се постигне договор за двете отворени прашања во политичкиот дијалог. Доколку лидерската средба заврши со договор, Заев верува дека веќе по Нова...

ЛП: Непродуктивните трошоци го земаат својот данок

„По одлуката на ДИК за одбивање на поставеното вето од дополнителниот заменик-министер за финансии, јасно е дека државата продолжува да се задолжува (на домашниот пазар) за редовно сервисирање на обврските по основа на плати и на пензии. Тоа ја докажува алармантноста на состојбата во буџетот на државата, но и на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. Вината за тоа...

Средба на работните групи за реформи во медиумите

Денеска во Клубот на пратеници продолжуваат преговорите на политичките партии за реформите во медиумите што треба да се направат во согласност со Договорот од Пржино за излез од политичката криза. Учесници во преговорите пренесуваат дека дебатата се повторува и дека нема приближување на ставовите. Според неофицијални информации, СДСМ сака да се укине владиното рекламирање, а власта сака тоа да оди...

Заев: Новите министри ќе имаат само контролна улога

Денешниот избор на министрите и на замениците-министри е уште еден чекор што ќе придонесе за фер и демократски избори, изјави лидерот на опозицијата, Зоран Заев, пред Собранието, по завршувањето на седницата на која пратениците ги аминуваа новите членови на Владата. - Улогата на овие луѓе ќе биде само да ја контролираат работата на владата и да ја обезбедат слободната волја на граѓаните....

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...