fbpx
Таг: регистрација

таг: регистрација

Измама: Ајфон телефон не се продава за 125 денари

Фан-страницата од којашто се споделува попуст за Ајфон телефон по цена од нереални 125 денари, нема податоци за контакт, нема други објави за промоции, комуникација со корисници, нема голем број на следачи и интеракции, нема наведено адреса и телефонски броеви. Реалната цена на телефонот Ајфон 14 про – еден од најновите модели на Apple телефони, е 90.990 денари односно...

Регистрирана е Селефиска исламска заедница, ИВЗ вели тоа е против единството на муслиманите

Основниот Суд Скопје 2 регистрираше исламска верска заедница, паралелна на постоечката, која ја води реисот Шаќир Фетаху, пишува Порталб.мк. Од ИВЗ, остро реагираат бидејќи со закон не е дозволено регистрирање на две исти верски институции и дека е штетно за единството на муслиманите. Тие ги повикуваат граѓаните да не потпаднат под влијанието на оваа заедница, основана од судијката Сузана...

Филипче: „Фајзер“ бара без посредници да аплицира за регистрација на вакцината во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека компанијата „Фајзер“ побарала вакцината против ковид-19 да ја увезува директно во земјава, без посредници. Тие побарале до македонските надлежни институции да аплицираат за увозник на вакцината, а со тоа и да аплицираат за регистрација на вакцината во земјава. Токму поради таа причина, во Собранието на РСМ се најдоа измените на Законот...

СПЦ, сепак, ќе може да се регистрира во Црна Гора под своето име

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

УЈП: До 15 јануари да се поднесе пријава за регистрација за ДДВ

Даночните обврзници кои во претходната календарска година оствариле вкупен оданочлив промет од вршење стопанска дејност повисок од милион денари, имаат обврска да поднесат Пријава за регистрација за целите на данокот на додадена вредност (образец ДДВ 01) најдоцна до 15 јануари, соопшти денеска Управата за јавни приходи (УЈП). УЈП потсетува дека даночни обврзници за ДДВ можат да бидат сите правни и физички...

Тевдовски: Од годинава ќе стартува Регистарот на вистински сопственици на фирми

Годинава ќе стартува регистарот на вистински сопственици со кој ќе се евидентираат физичките лица, сопственици на правни субјекти кои ги поседуваат или контролираат  фирмите. Ова беше истакнато на денешната работна посета на министерот за финансии Драган Тевдовски на Управата за финансиско разузнавање. Инаку, оваа новина е дел од новиот донесен Закон за спречување перење пари и финансирање на тероризам,...

УЈП потсетува дека за 13 дена истекува рокот за регистрација за е-персонален данок

Управата за јавни приходи (УЈП) денеска ги повика граѓаните кои не ја исполниле својата обврска да се регистрираат на системот е-персонален данок бидејќи крајниот рок за пријавување истекува на 31 овој месец. Од УЈП информираат дека покрај шалтерите во Регионалната дирекција во Скопје, отворени се и дополнителни шалтери во општините. Така, шалтери на УЈП се отворени во зградата на урбаната заедница...

МЗШВ: Земјоделците можат да поднесат барања за легализација на фармите до крајот на 2018

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) информираше дека до крајот на годинава, земјоделците можат да достават барања за легализација на изградените објекти, фарми на градежно земјиште. „Барањата за легализација треба да се поднесат во општините на живеење. Продолжувањето на рокот е со цел да им се излезе во пресрет на големиот број на граѓани, вклучително и на земјоделците, кои...

Пензионерите кои имаат приходи само од ПИОМ, не треба да се регистрираат во УЈП

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска денеска информираше дека 300.000 граѓани се регистрирале преку системот е-регистрација, но и дека обврската за пензионерите се одложува до 2024 година, доколку нивните приходи се само од Фондот за пензиско и инвалидско осигурување. „Со новиот закон за личен доход се предвидува, во наредните седум години да се одложи обврската за доставување на годишна...

Пребрзо возење и пијаните возачи се најчестите причини за сообраќајки во Полошко

На поширокото гостиврско подрачје, само во еден ден биле утврдени 35 различни видови сообраќајни прекршоци. Десет од нив биле пребрзо возење, девет возила имале истечена регистрација до и над 30 дена, додека три лица управувале без положен возачки испит. Од Секторот за внатрешни работи (СВР) Тетово информираат дека токму овие прекршоци се најчестите што се откриваат годинава во Полошко,...

УЈП: Граѓаните електронски да се регистрираат на системот за е-персонален данок

Сите физички лица кои во текот на 2018 година имаат остварено приход, вклучувајќи и оние што примиле само плата и пензија, треба електронски да се регистрираат во Управата за јавни приходи на системот Е-персонален данок, велат од таму. УЈП ги повикува граѓаните тоа да го направат поскоро и да не се чека крајниот рок 31 декември 2018 година. Обврска за регистрација...

Николовски: Даночните постапки за земјоделците се поедноставуваат

Со последните измените на Законот за персонален данок на доход, значително се поедноставуваат даночните постапки за земјоделците, порачаа на денешната заедничка прес-конференција министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски и директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. Со последните законски измени, се намали прагот за регистрација на овие даночни обврзници. Со измените на законот се зголеми прагот за...

Трајчевски: Порталите нема потреба да се регулираат, туку само да се регистрираат

Невозможно е регулирање на интернет порталите, порача Зоран Трајчевски, директорот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) на денешниот јавен состанок на кој ги презентираше активностите за четвртото тромесечје со фокус на медиумскиот мониторинг за локалните избори. - Не станува збор за регулирање, туку најмногу за регистрирање и нотификација. Сметаме дека е невозможно да се спроведе регулирање на...

Судот во Стразбур ѝ пресуди 9.500 евра обесштетување на ПОА на Вранишковски

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур денеска донел пресуда во полза на Православната охридска архиепископија (ПОА) на Јован Вранишковски, а Република Македонија ќе мора да исплати 9.500 евра обештетување на ПОА, извести Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија. Со пресудата се констатира дека со одбивањето на надлежните во Македонија да се регистрира ПОА како посебна верска...

Партиите во Албанија бараат продложување на рокот за регистрација на коалиции

Денеска е краен рок за регистрирање на коалиции за претстојните парламентарни избори во Албанија, но ниту една коалиција помеѓу партиите не е регистрирана во Државната изборна комисија на Албанија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана. Според албанскиот изборен законик, политичките партии требаше да се пријават за учество на изборите до 10 април, но тоа не го сторила ниту една опозициска партија. Социјалистичката...

Компаниите преку платформата за тендери на ЕУ имаат пристап до европските пазари

Македонските компании преку системот „Тендерс електроник дејли“ (Tenders Electronic Daily) ТЕД, што е платформа на ЕУ за тендери, имаат можност за слободен пристап за бизнис, со земјите членки на Европската Унија, како и Европската економска област и останатите континенти. Се работи за единствена онлајн платформа, посветена на јавни набавки, која приватниот и јавниот сектор ја користи за пристап до информации...

ОМД упати апел до Македонците од дијаспората да се регистрираат и да гласаат

Единствениот начин да ја извлечеме нашата татковина од длабоката политичка криза во која се наоѓа е да излеземе во што поголем број на гласачките места и да го изразиме нашето демократско право на глас, велат од Обединетата македонска дијаспора. „На 11 декември, Република Македонија ќе се најде пред една од најважните крстосници во своето 25-годишно постоење како независна држава. Единствениот...

Катастарот воведе нова услуга со која се скратува времето за регистрација на имот

Катастарот воведе нова услуга со која се скратува времето и постапката за пренесувањето на недвижност од едно на друго лице и регистрација на имот. Со сегашните измени постапката се извршува во три чекори за шест дена, за разлика од порано кога постапката се извршуваше во седум чекори и траеше 30 дена. Разликата во цената со постоечката постапка е од 3.000...

Лоренс Оер: Специјалното обвинителство треба да работи ослободено од притисоци

Специјалното јавно обвинителство е институција основана со закон и треба да може да работи ослободена од притисоци во рамките на судскиот систем, вели француската амбасадорка во земјава, Лоренс Оер, во интервју за „Гласот на Америка на македонски јазик“. - Граѓаните треба да имаат доверба во правдата, што претставува основен столб на демократијата. Ниту еден демократски систем не е совршен, ниту...

Курц: Грција мора да ги сопре мигрантите

Австрискиот министер за надворешни работи, Себастијан Курц, апелираше до Грција да ги спречи мигрантите и бегалците да го продолжат патот кон Северна Европа, изјавувајќи дека Атина треба да ги задржи новопристигнатите во центрите за регистрација. - Треба да заврши политиката на Грција со која на мигрантите им е дозволен патот на север. На тие што успеале да дојдат до Грција,...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...