fbpx
Таг: имплементација

таг: имплементација

Три години по носењето на Законот за младинско учество и младински политики – младите ниско на агендата

Новиот Закон за младинско учество и младински политики (ЗМУМП) донесен во јануари 2020 година од Собранието на РСМ, како прво законско решение кое го гарантира младинското учество и ги препознава младите, им даде надеж на младите дека не се заборавени од државата. Сепак, три години по донесувањето на овој закон, иако општините беа обврзани со рокови за спроведување на обврските...

Младите не им се приоритет на општините – тешко оди спроведувањето на Законот за младинско учество

Истечени рокови и незаинтересирани општини – вака накратко би можело да се опише спроведувањето на Законот за младинско учество и младински политики. Само 12 отсто од општините во Северна Македонија формирале локални младински совети, и покрај тоа што законот ги обврза сите општини тоа да го сторат до јануари минатата година. Канцеларија за млади формирале 11 општини, додека најголем дел...

Димитров и Дендиас се согласиле за понатамошна имплементација на Договорот од Преспа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров е во работна посета на Женева, како дел од делегацијата предводена од премиерот Зоран Заев, а со цел учество на состанокот организиран од Светскиот економски форум на тема „Стратешки дијалог за Западен Балкан.“ На маргините од лидерскиот состанок, Димитров денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас. „На средбата беа разменети...

Започнати се консултации за измени на законите за вработените во јавниот сектор

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) организираше работилница, со цел започнување на консултативниот процес за измени на Законот за вработени во јавен сектор и Законот за административни службеници. Како што истакна, државниот секретар на МИОА, Јахи Јахија, на оваа работилница, институциите кои се опфатени со Законот за вработените во јавниот сектор имаа можност да ги претстават ставовите и предлозите...

Владата не знае колку ќе чини имплементацијата на Законот за јазици

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците, рече портпаролот на Владата, Мухамед Хоџа на денешната прес-конференција во Владата. Тој истакна дека минатата година за оваа намена биле издвоени 100 милиони денари. - По објавувањето на Законот за употреба на јазиците во Службен весник сите институции се...

Законот за употреба на јазиците ќе бара многу работа

Со објавувањето во Службен весник стапува на сила Законот за употреба на јазиците чија имплементација ќе предизвика директни и индиректни финансиски импликации по буџетот на државата и на единиците на локалната самоуправа. Законот предвидува сите институции во државата односно од извршната, законодавната и судската власт да обезбедат превод на албански јазик во секојдневното работење. Директните буџетски трошоци за спроведување на...

Меркел со писмо до Заев: Да се преземат важни чекори за имплементација на Договорот со Грција

Договорот од Преспа нуди историска шанса за Македонија и за зајакнување на добрососедските односи, нагласува германската канцеларка Ангела Меркел во писмото до македонскиот премиер Зоран Заев. „На 30 септември огромно мнозинство од над 90 отсто од оние кои учествуваа на референдумот гласаа „за“ договорот со Грција. Договорот нуди шанса за историски договор и зајакнување на односите меѓу двете земји. Тој...

Влада: Одлуката на Иванов е очекувана, но не влијае на имплементацијата на Договорот

Одлуката на претседателот Ѓорге Иванов и непотпишувањето на Указот за законот за ратификација на договорот за името, од Владата ја оценуваат како очекувана и потенцираат дека не влијае на имплементацијата на договорот. – Што се однесува до одлуката на Иванов истата беше очекувана, но таа не влијае на чекорите односно имплементацијата на фазите од договорот. Владата на Република Грција веќе...

Половина од увезениот цемент под стандардите, градежниците бараат контрола

Производителите на градежни материјали бараат поголема контрола на увезените цемент и арматура и заштита на домашното производство, изјави денеска претседателот на Здружението на градежништво, индустрија на градежни материјали и неметали при Стопанска комора, Андреа Серафимовски. Тој додаде дека, неколку компании на свој трошок, го тестирале квалитетот на увезените градежни производи на случаен примерок и утврдиле дека, 50 отсто од испитаниот цемент...

Биљали: Очекувам брз прием на Македонија во НАТО, а потоа решавање на спорот за името

Меѓународната заедница ќе инсистира Македонија првин да добие покана за членство во НАТО, без да има промена на името, а потоа да се даде рок за преговори за изнаоѓање решение за спорот со Грција, вели универзитетскиот професор Мерсел Биљали во неделното интервју за македонскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. - Колку што јас имам информации, меѓународната заедница или главните креатори...

Жбогар: Не сум загрижен за конкретната имплементација на планот „3-6-9“

Евроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Струга изрази оптимизам во однос на имплементацијата на реформскиот владин план „3-6-9“. - Од сите страни слушаме заложби и посветеност, од страна на државните институции на Владата и од Собранието, дека тие се посветени да ги направат сите промени поврзани со законските решенија. Јас во моментот не сум загрижен за конкретната имплементација на...

ЕК воведува нова алатка за укажувачите полесно да пријавуваат злоупотреби

Европската комисија воведува нова алатка која треба да ги охрабри укажувачите (whistleblowers) и да им олесни пријавување на случаи на прекршување на антимонополската регулатива и за тајни картели. Новата алатка, во која има електронска-адреса, телефонски број и енкриптиран (шифриран) интернет-формулар ќе им овозможи на луѓето анонимно да ги пријавуваат манипулациите со цените на бизнис-картелите и анти-конкурентните практики. - Доколку луѓето...

Адеми во Братислава: ЕУ не треба да ја заборави политиката на проширување

Вицепримерот задолжен за европски прашања, Арбер Адеми, на покана на Словачкото претседателство со Европската Унија, учествувал на неформалниот состанок на министри за европски прашања, организиран во рамките на Советот за општи работи на Европската Унија, кој се одржал во Братислава на 24 и на 25 јули. На состанокот, како што информираат од кабинетот на вицепермиерот Адеми, учествувал и евокомесарот за...

Бејли предупреди да се задржи фокусот на имплементирање на договореното

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, пред малку на својот твитер-профил го сподели договорот што вчера го постигнаа политичките партии и напиша: „Договор од 20 јули - партии, медиуми, институции - само 42 дена за да успее – задржете го фокусот“, напиша Бејли. https://twitter.com/AmbBaily/status/756098966756986880 Претходно Бејли го поздрави постигнатиот договор и напиша дека тој е можност за демократија.

Пломп: Треба да се почне со имплементација на реформите

Холандскиот амбасадор Ваутер Пломп денеска на настанот „Кафе-пауза“ организиран во соработка со Секретаријатот за европски прашања, одговарајќи на новинарско прашање, рече дека сè што е ставено на хартија во форма на договор, треба да се исполни. Како што рече Пломп, мора да се почне со имплементација на тие реформи, но најбитно сега е да се фокусираме на три принципи на...

Граѓански организации утре пред Делегацијата на ЕУ ќе му упатат заедничко писмо на Хан

Утре напладне, пред Делегацијата на Европската унија во Скопје, претставници на повеќе од 70 граѓански организации, платформи и иницијативи ќе одржат прес-конференција. Граѓанските здруженија на прес-конференцијата ќе ја презентираат содржината на заедничко писмо упатено до еврокомесарот Јоханес Хан и до други меѓународни фактори што помагаат во решавањето на политичката криза во Македонија. „Целта на обраќањето e, ние, граѓанските организации, платформи и иницијативи,...

Иванова: Во игра се и попис и пребројување од врата на врата

Активна регистрација на гласачите, попис и пребројување од врата на врата се опциите кои се на маса на работните групи што треба да го имплементираат Договорот од Пржино. Според Цветанка Иванова од СДСМ, која вчера беше дел од работната група на оваа партија, се разговара за сите опции, но сè уште не се навлезени во детали за тоа кој предлог би...

Хан: Договорот од Пржино мора да се спроведе во целост и без одложување

„Дозволете да бидам кристално јасен: Европската унија (ЕУ) не посредуваше за краткорочен договор за стабилизација. Нашата цел е да ѝ помогнеме на земјата на нејзиниот евроатлантски пат и во зацврстувањето на демократијата, отворенотo општество и на владеењето преку избори и одржливи реформи“, пишува еврокомесарот Јоханес Хан во напис објавен на неговиот блог, посветен на Договорот од Пржино, во кој,...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...