Исламска држава ја презеде одговорноста за терористичкиот напад во Истанбул за време на новогодишната ноќ, кога беа убиени 39 лица, а ранети 69.

„Во продолжението на благословените операции кои Исламска држава ги спроведува против Турција, херој е војникот на калифатот кој го нападна еден од најпознатите клубови во кој христијаните го слават нивниот празник“, се наведува во соопштението на ИД.

Речиси две третини од загинатите во нападот во ноќниот клуб се странски државјани, објави турската новинска агенција „Анадолија“.

Според нивните податоци, од 39 жртви, 24 биле од други земји.

Потрагата за напаѓачот сè уште трае, а турскиот премиер Бинали Јилдрим изјави дека се надева дека тој наскоро ќе биде пронајден.