fbpx

Грковска: Ќе има широка јавна расправа за Законот за конфискација на имот

Грковска вели дека работната верзија на текстот на предлог Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, која изминатиов месец ја подготвуваше работната група, ќе биде доставена до Европската Унија и до Венецијанската комисија, а потоа ќе се разгледува на јавна расправа

-

Вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска денеска изјави дека работната верзија на текстот на предлог Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, која изминатиов месец ја подготвуваше работната група, ќе биде доставена до Европската Унија и до Венецијанската комисија.

По добиените мислења, предлог законското решение ќе биде разгледувано на јавна расправа пред пошироката јавност, со цел да се донесе функционален и применлив закон, усогласен со меѓународните стандарди.

На денешниот состанок на работната група, покрај вицепремиерката Славица Грковска, присуствувал и министерот за правда Кренар Лога.

„И двајцата се согласни дека овој закон е неопходен за да се зајакне борбата против корупцијата во нашата држава. Со законот ќе се овозможи воспоставување на дополнителен механизам за успешно спречување на неосновано збогатување и конфискација на имот кој не бил стекнат од законски извори“, се вели во соопштението на Владата.

Работната група која го подготвува овој закон е составена од претставници на голем број институции, почнувајќи од кабинетот на Грковска, Антикорупциската комисија, Министерството за правда, МВР, УЈП, Јавното обвинителство, Министерството за финансии, Управниот суд, Државното правобранителство како и претставници на Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата и Блупринт групата за реформи во правосудството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...