(Фото: finance.bigmir)

Регулаторна комисија за енергетика и водени ресурси донесе одлука за зголемување на цената на нафтените деривати во просек за 8,50 проценти од ноќеска на полноќ, информираат од таму.

Малопродажната цена на бензинот „еуросупер БС-95“ се зголемува за три денари за литар, со што новата цена ќе изнесува 57,50 денари за литар. Малопродажните цени на бензинот „еуросупер БС-98“, на еуродизел и на екстра-лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 2,50 денари по литар.

Малопродажната цена на „еуросупер БС-98“ ќе изнесува 59,50 денари за литар, на дизелот 49,50 денари за литар и екстра-лесното масло за домаќинство, изнесува 37,50 денари за литар.