fbpx

Фирмите обврзници да достават годишни сметки до крајот на месецов

-

До крајот на овој месец сите фирми обврзници треба да достават годишни сметки за 2015 година до Централниот регистар.

За трговските друштва што поднесуваат годишни сметки во електронска форма и за трговците-поединци и самостојните вршители на дејност рокот е до 15 март 2016 година.

Од Централниот регистар на Република Македонија информираат дека в петок, сабота и в понеделник приемот на годишните сметки во хартиени форми ќе се врши во сите регистрациски канцеларии на Централниот регистар во периодот од 8 до 20 часот. Годишни сметки ќе се примаат и в недела, од 8 до 16 часот.

Во согласност со Законот за трговските друштва, средните и големите субјекти се должни до Централниот регистар на Република Македонија да ги поднесат годишните сметки и финансиските извештаи исклучиво во електронска форма, а ревидираните и одобрени годишни сметки и финансиски извештаи за 2015 година да ги достават најдоцна до 30 јуни 2016 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

АНАЛИЗА: Општина Гостивар има највисока наплата од данок на имот

Од четири анализирани општини во земјава, општина Кичево е со највисока наплата од данок на доход, 33 отсто во однос на планот. Највисока наплата на данок на имот, од...