fbpx
Таг: обврзници

таг: обврзници

Обврзниците во висина од 92 милиони долари не биле на име на турскиот државјанин

Запленетите обврзници во висина од 92 милиони долари не биле на име на странскиот државјанин, кој на 28 јули годинава се обидел да ги пренесе преку државава во странство. Царинската управа води финансиска истрага за да се докаже дали станува збор за обид за измама или за перење пари. Ова го истакна директорот на Царинската управа, Стефан Богоев во...

Царината заплени обврзници од 92 милиони долари од патник кој допатувал од Истанбул

Турски државјавин кој во државава пристигнал со редовен лет од Истанбул, во четири папки и во црна рачна торба носел 184 обврзници со поединечна номинална вредност од 500 илјади долари. Вкупната вредност на обврзниците, изнесува 92 милиони долари, што е рекородна заплена, соопшти директорот на Царинската управа Стефан Богоев. Денеска судот донел пресуда со која на турскиот државјанин му биле...

АНАЛИЗА: За четири години државата треба да врати 2,3 милијарди евра по основ на еврообврзници

Јавниот долг годинава и догодина ќе биде во пораст. Наспроти досегашните проценки, новите покажуваат дека годинава и јавниот и државниот долг ќе бидат во пораст, а овој тренд ќе се одржи и во 2024 година. Следниве години државата треба да исплати стотици милиони евра само по основ на доспевање на еврообврзници, пишува Порталб.мк. Освен од странство, ќе се бараат...

„Морган Стенли“ прогнозира дека Русија може да банкротира до 15 април

Шансите Русија да го отплати својот надворешен долг се намалуваат, бидејќи цените на обврзниците паѓаат, се наѕира рецесија во државата и се натрупуваат разни ограничувања за плаќања откако Русија изврши инвазија врз Украина, прогнозираат од американската инвестициска банка „Морган Стенли“, пренесува Блумберг. Неисполнувањето на обврските се зема како  најверојатно сценарио за Русија, а првиот рок до којшто би можело да...

Нов план за „борба“ со јавниот долг – задолженоста ќе се намалува, нови заеми преку нови обврзници!

„Се утврдува лимитот на вкупниот јавен долг на среден и долг рок којшто не треба да надмине ниво од 60 отсто од БДП“, се посочува во новата ревидирана Фискална стратегија 2022-2024 (со изгледи до 2026), а намалување на долговите се предвидени и во ревидираната Стратегија за управување со Јавниот долг. Но, оваа граница веќе е пробиена во текот на...

Општините немаат капацитет да ги наплатат даноците

Наплатата на локалните даноци претставува предизвик за поголем број на општини, a посебно за даноците на имот. Релативно ниската стапка на наплата варира од општина до општина пред сè поради недостатокот на капацитети на единиците на локалната самоуправа, како и поради социо-економските и демографските карактеристики на даночните обврзници. Ова го покажува најновото истражување на Центарот за економски анализи за предизвиците...

Рок до 15 јануари за регистрирање и бришење на обврзниците за ДДВ

Од 1 јануари стапи на сила нов праг за ДДВ обврзници во износ од 2 милиони денари, и заклучно со 15 јануари сите правни или физички лица кои во 2019 година имале промет под 2 милиони денари, а се регистрирани како ДДВ обврзници, имаат можност да се дерегистрираат од Регистарот на ДДВ обврзници, додека оние кои во 2019 година...

Владата планира до 150 милиони евра задолжување на домашниот пазар

Владата на вчерашната 112 седница го прифатила предлогот на Министерството за финансии за  задолжување преку издавање на државни хартии од вредност на домашниот финансиски пазар во 2019 година до максимален износ од вкупно 9,225 милијарди денари (150 милиони евра). Донесена е и одлука 2 јануари да биде неработен ден за вработените во јавната администрација, со препорака истото да биде прифатено...

Државните обврзници ќе се тргуваат на Македонска берза од почеток на 2019 

Државните хартии од вредност од почетокот на 2019 година ќе котираат на Македонска берза. Денеска министерот за финансии, Драган Тевдовски и директорот на Македонска берза, Иван Штериев, потпишаа договор за котација на државните обврзници. Со ова државните хартии од вредност ќе станат достапни за поголем број на инвеститори, како домашни така и странски. Теводвски истакна дека со ова се следи...

Грчкото министерство за финансии издаде хартии од вредност првпат по 2014 година

Министерството за финансии на Грција објави емисија на нови хартии од вредност деноминирани во евра, со фиксна каматна стапка и рок на достасување во 2022 година, јавуваат грчките медиуми. Ова е прво издавање грчки хартии од вредност од 2014 година, бидејќи Грција загуби пристап до пазарот на обврзници поради високите каматни стапки. Владата во Атина ангажирала шест банки да управуваат со...

ЕЦБ нема да ја зголеми каматната стапка

Каматните стапки нема да се зголемат сè додека не заврши програмата за откуп на обврзници, која ќе продолжи до декември, изјави претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги. Тој додаде дека откупот на обврзници ќе биде со темпо како и досега, во износ од 60 милијарди евра месечно. Според првиот човек на ЕЦБ, закрепнувањето на економијата во еврозоната е резултат на...

Франција собра седум милијарди евра со издавањето на зелени обврзници

Франција собра рекордни седум милијарди евра со издавањето на обврзници за финансирање на проекти во секторот на обновливи извори на енергија или т.н. зелени обврзници. Обврзниците им се продадени на банки, осигурителни куќи и други инвеститори со каматна стапка од 1,75 проценти и со рок на доспевање од 22 години. Полска беше првата земја што излезе на пазарот со зелени обврзници во декември...

Државата се задолжи со 25 милиони евра на домашниот пазар

Државата се задолжи со нови 25,3 милиони евра преку издавање на хартии од вредност на домашниот финансиски пазар. Министерството за финансии издаде едногодишни записи од 17,5 милиони евра и 7,8 милиони евра преку 10 и 15 годишни обврзници. Од опозициската партија СДСМ реагираат дека „и покрај тоа што минатиот месец граѓаните беа задолжени со еврообврзница од 450 милиони евра, државата повторно...

Фирмите обврзници да достават годишни сметки до крајот на месецов

До крајот на овој месец сите фирми обврзници треба да достават годишни сметки за 2015 година до Централниот регистар. За трговските друштва што поднесуваат годишни сметки во електронска форма и за трговците-поединци и самостојните вршители на дејност рокот е до 15 март 2016 година. Од Централниот регистар на Република Македонија информираат дека в петок, сабота и в понеделник приемот на годишните...

Издадена 14. емисија обврзници за денационализација

Државата денеска ја емитуваше 14. емисија обврзници за денационализација во износ од 9.500.000 евра. Министерството за финансии информира дека со 14. емисија се опфатени сите правосилни решенија за денационализација од 1 февруари 2014 година до 31 јануари 2015 година, за кои како надомест се доделени обврзници. Централниот депозитар за хартии од вредност ќе им достави на сопствениците на обврзниците известување за...

Јапонија е најголем сопственик на американски хартии од вредност

Јапонија ја замени Кина на позицијата најголем сопственик на американски хартии од вредност, соопшти американското Министерство за финансии. Обемот на американски обврзници во сопственост на Јапонија во февруари е намален на 1,2244 билиони долари, додека нивото на американски обврзници во Кина е намален на 1,2237 билиони долари, јавува кинеската агенција „Синхуа“. Кина во 2008 година, кога американската влада го зголеми задолжувањето...

План од 1.000 милијарди евра за заживување на економијата во еврозоната

Европската централна банка (ЕЦБ) претстави план со кој се предвидува во наредните 19 месеци да бидат откупени државни и приватни обврзници во вредност поголема од 1.000 милијарди евра, што треба да помогне во заживувањето на економијата во еврозоната, соопшти денеска на прес-конференција во Франкфурт, претседателот на ЕЦБ, Марио Драги. Како што соопштил претседателот на ЕЦБ, проширената програма предвидува комбинирано месечно...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...