fbpx

Филипче: Земјава ќе добие вакцини преку три механизми, доволни за 60 отсто од населението

-

Во земјава се очекуваат три пратки од по 800.000 вакцини кои ќе бидат добиени преку „Ковакс“ механизмот, преку директните преговори со „Фајзер“ и преку Европската Унија, со што вакцинирани ќе бидат еден милион и двеста граѓани или скоро 60 отсто од населението, изјави денеска министерот за здравство, Венко Филипче.

„Предвидувањето е дека треба да се постигне колективен имунитет, какви што се и предвидувањата во сите други земји. Преку „Ковакс“ механизмот 833 илјади дози, 800 илјади дози преку директната спогодба со Фајзер и 800 илјади дози со кои веќе аплициравме и добивме поддршка од Канцеларијата на европската делегација кај нас“, рече министерот.

Како што додаде тој, пристигнало и писмо за најава од „Ковакс“ механизмот дека е можно вакцините да стигнат на крајот на јануари или почетокот на февруари. Според писмото станува збор за вакцината на „Фајзер“, а потоа следна што доаѓа е вакцината на „АстраЗенека“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Земјотрес синоќа почувствуван во Штип

Земјотрес чиј епицентар бил припаѓа на епицентралното подрачје Штип – Радовиш, вчеравечер бил регистриран од телеметриската сеизмолошка мрежа, информираше Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје. Земјотресот се случил во...