Времето денеска ќе биде облачно, со врнежи од дожд кои поинтензивни ќе бидат во западните и во јужните делови од земјата. Температурата значително ќе опадне. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 18 Целзиусови степени, а дневната од 17 до 24 степени.

Во Скопје се очекува слично време со утринска температура до 16 Целзиусови степени и дневна до 19 степени.