fbpx
Таг: температури

таг: температури

Топлотниот бран продолжува да се шири низ Европа, се очекуваат температури над 40 степени

Топлотниот бран продолжува да се шири низ Европа и се очекува да бидат измерени нови рекордни температури во наредните денови. Како што соопштува Би-би-си, се очекува температурата да надмине 40 степени во делови на Шпанија, Франција, Грција, Хрватска и Турција. Во Италија е можно температурите да достигнат до 48 степени што би била рекордна температура за Европа, велат од Европската...

Анализа: Рекордно најтоплата година се очекува до 2026

Нова анализа покажува дека веројатноста за надминување на клучниот праг на глобалното затоплување е значително зголемено. Истажувачите од Метеоролошката канцеларија на Обединетото Кралство, која што претставува национална британска метеоролошка управа, велат дека шансите во следните пет години светот да се загрее за повеќе од 1,5 степени Целзиусови сега се „педесет-педесет“. Ваквиот пораст би бил привремен, но истражувачите се загрижени...

АХВ: За да се избегне труење со храна, одберете места со добра репутација

За да се елиминира можноста од труење со храна поради високите температури неопходно е да се направи правилен избор, набавка и транспорт на продуктите, советува Агенцијата за храна и ветеринарство и предупредува дека со порастот на температурите над 30 степени се зголемува опасноста од труење со храна. „Храна да се купува од одобрени оператори, да се води сметка за изгледот,...

Облачно време со сончеви периоди

Времето денеска ќе биде променливо облачно време со сончеви периоди. Слаби локални врнежи од дожд се очекуваат во крајните западни и источни делови од државата. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневната температура ќе се движи во интервал од 15 до 20 Целзиусови степени.Во Скопје слично време со температура до 18 Целзиусови степени. Температурите утринава се над нулата....

Сончево и топло време, температури до 31 степен

Времето ќе биде сончево и топло со слаб јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти меѓу 3 и 11, а максималната ќе достигне од 25 до 31 Целзиусови степени. Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло. Минималната температура ќе биде 10, а максималната 29 Целзиусови степени. Од УХМР информираат дека во наредните денови продолжува периодот на претежно сончево...

Сончево со умерена облачност и температура до 36 степени

Времето денеска претпладне на истокот ќе биде сончево, а кон запад со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, а на крајниот запад ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд со ретки грмежи. Попладне на север краткотрајно ќе засилува северен ветер. Утринската температура ќе се движи од 8 до 17, а дневната од 28 до...

Жолта алертна фаза и денеска, со температура до 40 степени

Денеска времето ќе биде многу топло, со максимални температури кои во југоисточните делови ќе достигнат 40 Целзиусови степени, додека УВ-индексот ќе изнесува 9. Како што соопшти УХМР, целата територија на земјата ќе биде во т.н. жолта фаза за високи температури. Во Скопје утринската температура ќе биде 19, а максималната дневна 37 Целзиусови степени. Најтополо ќе биде во Демир Капија, 40 а...

Многу топло време со температури повисоки од 35 степени

Fontana zheshko leto razladuvanje
Денеска се очекува многу топло време со температури кои на повеќе места ќе надминат 35 Целзиусови степени. За денеска, синоптичарите најавуваат температури над 30, а веќе утре и задутре на повеќе места максималните температури ќе бидат над 35 Целзиусови степени. Од среда до петок во попладневните часови ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. Дирекцијата за заштита и спасување...

Прогласена жолта алертна фаза, високи температури и УВ-индекс

Според Управата за хидрометеоролошки работи, денеска и утре целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Комисијата за следење на состојбата и ефектите од високите температури, во рамки на Министерството за здравство апелира граѓаните да ги почитуваат општите препораки за заштита од високите температури. „Заштита од директна сончева изложеност, избегнување престој на отворено во периодот од 11 до...

Претпладне многу топло, попладне со пороен дожд

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Како што соопшти Управата за хидрометеоролшки работи, утринската температура ќе се движи од 12 до 18, а дневната од 27 до 35 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе биде 8. Во Скопје ќе биде сончево и топло со мала до умерена...

Облачно време со пад на температурата

Времето денеска ќе биде облачно, ќе продолжи да дува умерен североисточен ветер, а дневната температура дополнително ќе се намали за три Целзиусвои степени.Во крајните југоисточни делови ќе има услови за краткотраен дожд. Температурата ќе се движи од еден до 17 Целзиусови степени. Во Скопје променливо облачно време со температура од 5 до 17 Целзиусови степени. Утре, како и за време на...

Цела држава под минусни температури, најстудено во Берово, Битола, Маврово

Температурите низ државата секаде се под нулата.. Според прогнозата на УХМР, студеното време и минусните температури ќе продолжат и во текот на денов. Минус 21 Целзиусов степен се измерени утринава во Берово, минус 20 во Битола, минус 18 во Маврово, а минус 17 во Струмица. На планините е формирана снежна покривка која е највисока во Маврово 66 сантиметри и во Крушево...

Студено време со провејување на слаб снег

Времето денеска ќе биде студено со умерен северен ветер, а на места ќе провејува снег. Утринската температура ќе се движи од минус пет до три, а дневната од минус еден до пет Целзиусови степени. Во Скопје студено со умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до четири Целзиусови степени. Во наредните денови ќе преовладува стабилно...

Облачно време со умерен јужен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се движи од шест до 14, а дневната од 18 до 27 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе се искачи до 25 Целзиусови степени. Продолжува периодот на умерено облачно и топло...

Претпладне сончево, попладне со краткотраен пороен дожд

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност, а попладне локално нестабилно со краткотраен пороен дожд и грмежи. Повеќе услови за нестабилност ќе има во западните и југозападните планински делови. Ќе дува слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од девет до 16, дневната од 26 до 32 Целзусови степени. Во Скопје слично време, утринската...

Облачно време со повремени врнежи и температура до 16 степени

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, на планините со повремен снег. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, особено долж Повардарието. Утринската температура ќе се движи од нула до шест, а дневната температура од три до 16 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до четири, а дневната температура до 12 Целзиусови...

Облачно и ветровито време со локален дожд

Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно и релативно топло со умерен јужен ветер. Во западните и крајните источни делови ќе има повремен локален дожд. Утринската температура ќе се движи од три до седум, а дневната од седум до 21 Целзиусов степен. Во Скопје слично време, утринската температура ќе достигне до пет степени, а дневната темепратура до 18 Целзиусови степени. Во сабота...

Балканот ќе биде зафатен со поларен студ и интензивни снежни врнежи

Балканот за време на викендот ќе биде зафатен со интензивни снежни врнежи и многу ниски температури, каде што во некои делови ќе се спуштат и до минус 20 Целзиусови степени, предупредуваат метеоролозите од Србија и Хрватска. Хрватска веќе се соочува со големо снежно невреме, при што и хрватската војска е вклучена во расчистување на снегот и отстранување на последиците. Во Македонија, овој...

Сончево време, со температура до 11 степени

Денеска времето во Македонија ќе биде сончево со мала облачност, а ќе дува слаб ветер од северен правец. Утринските температури се движат од минус 10 до минус три Целзиусови степени, а дневната ќе достигне од нула до 11 степени. Во Скопје се очекува слично време, сончево со мала облачност и слаб ветер од северен правец. Дневната температура во главниот...

Облачно и врнежливо време со температура до 9 степени

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи, кои долж Повардарието ќе бидат од дожд, во останатите делови од дожд и снег, а на планините од снег. Попладне во западните делови ќе има пообилни врнежи кои ќе бидат претежно од снег и ќе предизвикаат позначително зголемување на снежната покривка. Во Скопје облачно, попладне и во вечерните часови со врнежи од дожд кои...

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...