fbpx

Џихадистите ја зазедоа ирачката страна на сирискиот граничен премин

-

Екстремната џихадистичка организација Исламска држава ја зазеде ирачката страна на важниот премин на границата со Сирија, откако ирачките сили се повлекле.

– Исламска држава утринава го зазеде граничниот премин Ал Валид на границата меѓу Ирак и Сирија, по повлекувањето на војската и ирачката гранична полиција – изјавија официјални службени лица.

Исламската држава минатата година го зазеде вториот премин на границата меѓу Анбар и Сирија. Третиот граничен премин меѓу Ирак и Сирија се наоѓа посеверно и е под контрола на курдските сили.

Шефот на пограничната комисија во Анбар потврди дека ирачките сили се повлекле од преминот Ал Валид.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелскиот претседател чекал 40 минути во авионот во Париз поради „безбедносна загриженост““

На израелскиот претседател Исак Херцог и на неговата делегација им било дозволено да излезат од авионот на парискиот аеродром дури откако поминале 40 минути во авионот „поради безбедносна загриженост“,...