fbpx

Денеска 12 починати од ковид-19, како и четири лица пријавено од претходно

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа биле регистрирани 12 починати лица од ковид-19, и тоа шест починати лица се од Скопје (57г, 64г, 72г, 76г, 85г и 86г), две починати лица се од Прилеп (40г и 82г) и по едно починато лице е од Битола (67г), Кавадарци  (73г), Кочани (72г) и Македонски Брод (70г).

Дополнително, во Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се уште 4 лица, починати во период од 27.11-15.12.2021 година на возраст од 57 до 88 години од Скопје (2), Кочани (1) и Свети Николе  (1). Починатите лица се на возраст од 57 до 88 години.

Во изминатово деноноќие направени се 2.740 тестирања, а регистрирани се 327 нови случаи на ковид-19: а најголем број од нив се од: Скопје – 159, Кавадарци – 25 и Прилеп – 24.

Регистрирани сe 325 оздравени пациенти од ковид-19 во изминативе 24 часа.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 220.794, бројот на оздравени пациенти е 207.563, на починати е 7.794, а бројот на активни случаи на ковид-19 во моментов изнесува 5.437.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...