fbpx

Дел од медиумите во земјава дезинформира за интервенцијата на косовската полиција во Митровица

Интервенцијата на косовската полиција во северниот дел на Митровица, каде што живеат мнозинство Срби, во српската пропаганда против Косово ги вклучи и медиумите од...

Немаше “жестока реакција” на Дитмир Бушати за изјавата на претседателот Пендаровски

Дел од албанските медиуми објавија „силни“ наслови кога станува збор за дипломатските односи на Албанија со соседните земји. Најсвеж пример на ова, е објавениот...

Пратеникот Милошоски шири лажни вести и не се чувствува одговорен

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски, вчера (19.06.2019) на Твитер објави, наводно, „шокантна вест“ дека на завчерашниот состанок на Советот на министри, на кој се...

„Вистиномер.мк“: Аргументите на Мицкоски за „погрешниот“ попис се спин

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за ТВ Телма од 10 јуни оваа гоидна изрече став, кој „Вистиномер.мк“ го оцени како извртена вистина,...

Николоски спинува дека ВМРО-ДПМНЕ искрено бара и посакува датум за преговори со ЕУ

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски искажа став кој „Вистиномер.мк“ го оцени како извртена вистина, т.е. спин: Спин: Имаше (од СДСМ како опозиција-н.з.) кодошења на секоја...

Во Тирана се одржува конференција “Соочување со фактите на Балканот и пошироко” на која...

Почнувајќи од вчера, па до петок, Фондацијата за општество и интернет "Метаморфозис", ќе биде дел од меѓународната конференција за верификација на фактите и борба...

Ако Камчев има право на пасош, Милошоски има право да преговара за СЈО

Специјалната обвинителка Катица Јанева даде изјава во врска со судбината на СЈО и новиот закон која „Вистиномер“ ја смета за недоследна: „Не очекувам големи проблеми...

Лажна вест е дека капитенот на Вардар, Стоилов, одбил да се слика со градоначалникот...

Текстот „Столе не издржа, по Заев немаше сила да се слика и со Шилегов“ е пример за тоа како намерно можат да се шират...

Големиот настан за Македонија, српски „Курир“ го проследи со големи шпекулации

Во вест за препораките од Европската Комисија (ЕК) до Европскиот совет да одреди датум за почеток на преговорите на Северна Македонија со Европската Унија...

Контраспин: Одговорноста за Охрид е на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ во последните 20-ина години

Најмалку од одлуката за вадење на камените плочници на Охридската чаршија и нивна замена со поубавиот бекатон во 2003 година, па се до неодaмнешното...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ