fbpx
Свет Балкан Страница 199

Балкан

На пладне ќе се знае или претседател или нови избори во Грција

Денешниот ден ќе даде одговор на дилемата претседател или избори, која ја измачува Грција последниве три недели. Грчкиот парламент напладне по локално време ќе гласа по трет и последен пат за претседател. Доколку не се избере претседател, Грција на крајот од јануари или на почетокот...

Еден загинат, 156 патници извлечени од „Норман Атлантик“

Трагедијата на „Норман Атлантик“, кој утринава се запали на отворено море во близина на островот Крф, ја зеде првата жртва. Портпаролот на грчкото министерство за поморство, повикувајќи се на потврдени информации од италијанската крајбрежна служба, објави дека еден маж загинал во интервенцијата за негово...

Хрватите денеска гласаат за претседател

Досегашниот претседател на Хрватска, Иво Јосиповиќ, поранешната министерка за надворешни работи, Колина Грабар-Китаровиќ, 24-годишен милитант Иван Вилибор Синчиќ и Милан Кујунџиќ се кандидатите за претседател за кои Хрватите денеска ќе гласаат. Според последните анкети, објавени во хрватскиот печат, фаворит е Грабар-Китаровиќ, а веднаш зад неа е...

Се запали ферибот кај Крф со 478 патници, тројца се од Македонија

Грчките и италијанските крајбрежни служби се обидуваат да спасат 478 патници од ферибот кој утринава се запали на отворено море, во близина на островот Крф, од кои тројца се македонски државјани. Според списокот на патниците кој го објави „Прото тема“ на бродот од Македонија биле...

Последен, очајнички апел на Самарас

Грчкиот премиер ја оцени како политичка уцена и изнуда одлуката да се гласа против Ставрос Димас и да не се избере претседател. Андонис Самарас вечерва, преку интервју на државната грчка телевизија, го имаше последното обраќање до граѓаните и до пратениците пред последниот круг гласање...

Ердоган: Турција има најголема слобода на медиумите

Турција има најслободен печат во светот, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, отфрлајќи ги на тој начин критиките дека медиумските слободи се сериозно ограничени за време на неговото владеење, пишува весникот „Хуриет дејли њуз“. „Никаде низ светот печатот не е послободен отколку во Турција. Многу сум сигурен во...

Хрватите утре ќе гласаат за претседател

Хрватите утре излегуваат на избори во првиот круг на претседателски избори, а според истражувањето што го направила независната агенција „Набљудувач“, во трката за лидер на најмладата членка на ЕУ, и покрај неодамнешните оптимистички предвидувања, актуелниот претседател Иво Јоспиовиќ ќе претрпи пораз. Неговото место во наредните пет...

Балканот го очекува снежно невреме

Метереолошките служби на Србија и на Црна Гора предупредуваат дека намалувањето на температурата е само вовед за снежното невреме што за време на викендот и во последните денови од годината ќе го зафати цел регион. Во Црна Гора снежни врнежи има во околината на Цетиње,...

Грција: Малку Божик, а многу политика

Во Грција продолжува политичката неизвесност и загриженоста во редовите на владата за третото гласање за претседател на државата. Божикните празници за грчката влада минуваат во непрекинати тајни преговори, лобирања и во обид да се присвојат гласови од независните пратеници и од пратениците на опозициските...

Титовиот брод „Галеб“ оди под концесија

Градската управа на Ријека распишала оглас за 30-годишна концесија за комерцијално користење на „Галеб“, некогашниот брод на Јосип Броз Тито, кој е заштитен како културно богатство на Хрватска, пренесува Хрватска радио-телевизија (ХРТ). Според соопштението на градските власти, проценетата вредност на концесијата за 30 години изнесува...

Димас: Ако Златна зора гласа за мене ќе се откажам

Поддршката за Ставрос Димас од двајца поранешни членови на Златна зора покрена коментари за неонацистичка поддршка на владиниот кандидат. Истовремено се појавија и шпекулации во грчките медиуми дека неонацистичката партија можно е да направи пресврт и да гласа за Димас за да ѝ направи проблем на...

Божикната трпеза во Грција за два отсто поевтина од ланската

Божикната трпеза во Грција годинава е минимално поевтина од ланската. Според истражувањето на  Асоцијацијата на грчки трговци, продуктите за божикната прослава се само за два отсто поевтини од лани. Годинава просечното грчко семејство ќе потроши 144.76 евра за божикната трпеза, а лани таа во просек чинела 147.75 евра. Минималното...

Изборот на Димас е тежок, но не и невозможен

Првите анализи на резултатите од второто гласање за претседател во грчкиот парламент прогнозираат дека Грција е сè поблиску до предвремени избори во јануари. Меѓутоа, политичките аналитичари оставаат и простор за некакво изненадување во последен момент. Следните пет дена се очекуваат многу преговори и заткулисни...

Венизелос побарал Папандреу да остане во ПАСОК

Лидерот на ПАСОК, Евангелос Венизелос, на ненадејната средба со Јоргос Папандреу пред второто гласање за Димас, побарал од екслидерот на социјалистите да не размислува за напуштање на партијата. Како што информираат од ПАСОК, Венизелос му укажал на Папандреу да не ја растура партијата бидејќи единството...

Ципрас подготвен за избори, Самарас со ново предупредување пред третиот круг

Опозициската СИРИЗА е задоволна од денешниот исход од гласањето. Со голема насмевка, Алексис Ципрас, лидерот на левичарската партија, која е најпопуларна политичка опција кај народот, изјави дека во 2015 година Грција конечно ќе заврти нова страница во својата историја. - Ниту парламентот ниту народот ќе...

Грција и во вториот круг не избра претседател

Ниту вториот круг од гласањето во грчкиот парламент не е избран претседател. За Ставрос Димас гласаа 168 од вкупно 300 пратеници. Против беа 131 пратеник, а една пратеничка беше отсутна. Одлучувачки ќе биде третиот круг закажан за 29 декември. Покрај 155 пратеници на Нова демократија и...

Тачи: Србија де факто го признала Косово

Србија де факто го признала Косово, изјави косовскиот заменик-премиер и министер за надворешни работи, Хашим Тачи. - Тоа де факто се случува на сите нивоа. Институциите на Косово ја контролираат целата држава и ние де јуре немаме присуство на Србија на Косово. Србите од северот...

Денеска второ гласање за Димас

Во грчкиот парламент денеска напладне ќе почне вториот круг од гласањето за претседател на државата. Единствен кандидат за претседател е поранешниот шеф на дипломатијата Ставрос Димас, предложен од владината коалиција на Нова демократија и на ПАСОК. За да се изгласа претседател во вториот круг, потребно...

Немало поткуп за гласови, пресуди грчкото обвинителство

Грчкото обвинителство смета дека немало обид за поткуп на пратеникот Павлос Хаикалис. Обвинителството го стави случајот ад акта и со тоа ги одби обвинувањата на Хаикалис дека постоел обид да го поткупат за да гласа за владиниот кандидат за претседател. Конечниот став на обвинителството е...

Протекоа информации од исказите за аферата со поткуп во Грција

Во грчките медиуми протече целосниот исказ на поранешниот советник на Независни Грци, Јоргос Апостолопулос, кој е обвинет за обид за подмитување на пратеникот Павлос Хаикалис. Во својот исказ, Апостолопулос целосно отфрла одговорност за обвинувањата, истакнувајќи дека самиот Хаикалис, поради финансиски проблеми, се понудил да го...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...