fbpx
Свет Балкан Страница 200

Балкан

Грција предвреме ќе избира претседател идната недела

Политичката криза во Грција изнуди предвремено гласање за избор на нов претседател на државата. Наместо во февруари или во март, гласањето ќе биде идната недела - 17 декември.  Грчкиот премиер Андонис Самарас и вицепремиерот Евангелос Венизелос направија неочекуван пресврт со вечерашната најава дека се...

Иса Мустафа ќе биде премиер на Косово, Тачи – вицепремиер

Иса Мустафа, лидерот на Демократската лига на Косово и поранешен градоначалник на Приштина, ќе биде новиот премиер на Косово. Хашим Тачи, лидерот на Демократската партија, ќе биде вицепремиер и министер за надворешени работи. За овој коалициски договор треба да се гласа денеска попладне, на конститутивната...

Дачиќ: ЕУ не бара Србија да го признае Косово

Европска Унија официјално нема побарано Србија да го признае Косово, изјави шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ. - Србија не го променила својот став околу непризнавање на Косово, ниту ЕУ официјално го побарала тоа - рече Дачиќ, додавајќи дека во официјалните документи од ЕУ не се наведува дека...

Хаос во Атина: 211 приведени во жестоките немири

Најмалку 211 луѓе се приведени за време на немирите во Атина, кои избија на протестот за одбележување на шестгодишнината од смртта на тинејџерот Алексис Григоропулос. 06/12/14 #Greece, #Athens: Protesters clashed with police in #Exarchia as thousands marched to mark the sixth-year pic.twitter.com/f4IeEMSGO1— Global Revolution...

Немири во Атина на годишнината од смртта на студентот

Атинското бутновно маало Ексархија вечерва гореше сред протестот за одбележување на шестгодишнината од смртта на младиот Алексис Григоропулос. Демонстрантите почнаа борба со Молотови коктели и со камења по полицијата, а населбата тоне во солзавец со кој полицијата се обидува да ги разбрка демонстрантите.  Инцидентите...

Грција и Турција ги испеглаа несогласувањата

Лидерите на Грција и на Турција ги изгладија најголемите несогласувања меѓу двете земји и изразија поддршка за изградба на поблиски односи меѓу двете соседни земји. По средбата со грчкиот премиер Андонис Самарас, турскиот премиер Ахмет Давутоглу изјави дека Турција го поддржува враќање на мермерите на...

Нова контроверзна книга за Бугарите во Македонија

На бугарскиот пазар се појави нова книга на Темелко Нешков во која, како што пишува софиската новинска агенција „Новините.ком“, се претставени „страдањата на етничките Бугари на територијата на поранешната југословенска република Македонија по Втората светска војна“. Книгата „Нема разделба. Македонија наспроти македонизмот“, според агенцијата, е...

Самарас му се налути на Лондон: Грчката историја не се дели и не се позајмува!

Грција е гневна на одлуката на Британскиот музеј на Русија да ѝ се позајмат дел од Еглиновите мермери. Откако веста предизвика голем број реакции на социјалните медиуми, со критика и со осуда до музејот во Лондон се јави и грчкиот премиер Андонис Самарас, кој...

Уапсени 15 лица за масакрот во Штрпце

Полициските органи во Србија и во Босна и Херцеговина уапсија 15 лица кои се осомничени дека извршиле воени злосторства во Штрпце. Апсењето е спроведено на барање на обвинителите од двете земји, кои заедно работат на расветлување на масакрот од 1993 година, при кој од...

Протести против ректорот во Приштина, тројца повредени

Во судир на приврзаници на Здружението на воени ветерани и инвалиди на ОВК со полицијата, пред зградата на Ректоратот во Приштина, двајца демонстранти и еден полицаец се повредени. Демонстрантите бараат смена на ректорот Рамадан Зејнулаху. Демонстрантите, според косовскигте медиуми, се обидуваат насилно да влезат во зградата...

Атина по инцидентот на Венизелос: САД уште не ни простија за ветото во Букурешт

Скандалот со отсуството на Евангелос Венизелос на министерскиот состанок на НАТО поради заведувањето на Македонија под уставното име, предизвика „бум“ кај грчките медиуми и крена многу прав. Одлуката Македонија да биде потпишана под уставно име во Заедничката декларација на состанокот за одлуките во врска со...

Ердоган ги обвини Нобеловиот комитет и СБ на ОН за пристрасност

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги обвини за пристрасност Нобеловиот комитет, а, исто така, и Советот за безбедност на ОН, кои, според него, се целосно христијански држави, соопшти турскиот весник на англиски јазик „Денешен Заман“. Ердоган за ова зборуваше во претседателската палата во Анкара, на церемонијата на доделување на...

„Илинден“ : Во Требиште да се учи на македонски јазик

Македонското здружение „Илинден – Тирана“ од Голо Брдо бара во основното училиште  „Десет маченици“ во Требиште да се држи настава по македонски јазик. - Се надеваме дека барањето на родителите ќе биде прифатено и ќе се земе предвид да се учи на македонски јазик. На барањето...

Венизелос одби да учествува на НАТО-самитот поради Македонија

Шефот на грчката дипломатија одби да присуствува на министерскиот состанок на НАТО поради Македонија. Евангелос Венизелос се повлече од состанокот на кој се дискутираше за мерките против ИСИС бидејќи во Заедничката декларација од состанокот, Македонија била заведена и потпишана под уставното име. Грчкиот министер за ситуацијата го...

Косово бара дел од наследството на СФРЈ и воена отштета

Новата косовска влада бара воена отштета и дел од златото од поранешната заедничка држава и воени објекти, пишува „Коха диторе“. Како што јавуваат приштинските медиуми, новата влада на Косово нема да го условува дијалогот со признавање на суверенитетот, но ќе бара поделба на имотот и...

Младите си заминуваат од Грција

Грција го губи академскиот кадар. Повеќе од 100.000 млади грчки научници и академици се ислелиле од Грција во потрага по подобри академски и работни услови поради финансиската криза. Ова го покажува истражувањето на Универзитетот „Македонија“ за грчкиот весник „Катимерини“, за загрижувачките трендови во грчкото високо...

СИРИЗА не сака национален консензус за избор на претседател

Грчката влада и опозиција засега не наоѓаат заеднички јазик за изборот на претседател и за смирувањето на разбрануваната политичка клима во државата. Првиот човек на опозициската СИРИЗА, Алексис Ципрас, ја одби понудата на премиерот Андонис Самарас да направи заеднички договор за избор на претседател...

Уште еден Косовец загина во Сирија

Уште еден Албанец од Косово е убиен на боиштата во Сирија. Косовецот Бурим Демоли од Коловица, кај Приштина, бил припадник на џихадистите на Исламската држава, а во Сирија заминал со сопругата и со четирите деца. За нив засега нема никакви информации. Според неофицијалните информации, досега во...

Во Хрватска невработени се повеќе од 300.000 граѓани

Во Хрватска се невработени повеќе од 300.000 луѓе, покажуваат најновите статистички податоци. Според хрватските медиуми, ситуацијата со невработеноста се влошила по завршувањето на  туристичката сезона. Точниот број на невработение е 312.000 и со тоа Хрватска спаѓа во земјите-рекордери по невработеност во ЕУ. За разика од огромниот број невработени...

Папата промовира верски дијалог во Турција

Верскиот дијалог би можел да го продлабочи разбирањето и почитувањето на многу нешта кои ни се заеднички, рече денеска папата Франциск, на почетокот на својата тридневна посета на Турција. Поглаварот на Римокатоличката црква, за време на својата посета ќе се обиде да го засили дијалогот...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...