fbpx

Идејата на Марија Тодоровска за чистење на линданот во новата епизода на „Шорткат“
(ВИДЕО)

Во разговорот со младата научничка Марија Тодоровска за нејзината мотивација да почне да ги испитува микроорганизмите и нивната улога во природата, дознаваме повеќе за нејзината генијална идеја за чистење на опасниот линдан од ОХИС. Покрај ова како главна тема, во новата епизода на „Шорткат“ информираме за кратењето на материјалот за државна матура, како и за Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, кој децата од „Доза Среќа“ годинава го одбележаа со хуманитарен саем за слатки.

Ристо Манасиев, илустратор: Најбитно е младите да го следат својот сон и да бидат упорни

Ристо Манасиев, дипломиран стоматолог, се преориентирал во друга професија, во која денес е успешен - илустратор и 2D аниматор. Тој исто така е голем...

Преку 40,000 измамници на Дота 2 банирани во еден ден

Компанијата „Валв“ банира преку 40,000 Дота 2 кориснички сметки кои користеле платежни програми за „читови“ во играта. Како што објаснуваат од „Валв“, станува збор...

Guild Wars 2 во иднина ќе има повеќе помали и почести експанзии со пoниски цени

Guild Wars 2 во иднина ќе има повеќе помали и почести експанзии со пoниски цени од постојните. Дeвелоперите на играта Guild Wars 2 неодамна...

„Мајкрософт“ го брани договорот со „Активижн“, Плејстејшн се противи

Компанијата „Мајкрософт“ го бранеше својот предлог за купување на „Активижн Близард“ – производителот на видео-игрите „Call of Duty“ и „Candy Crush“, на сослушувањето пред...

Македонски девелопери учествуваа на Global Game Jam и создадоа дваесет игри

Над 100 професионалци, студенти и ентузијасти, учествуваа на Global Game Jam Македонија, што во организација на Македонската асоцијација за развивање на игри – МАГДА,...

Најнов трејлер за новата класа на Black Desert Online, наречена „Мегу“

Неодамна излезе најнов трејлер за новата класа на Black Desert Online, наречена Maegu (се изговара „Мегу“). Се работи за сестра близначка на „Вуса“, претходно...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download
download redmi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free