fbpx

Идејата на Марија Тодоровска за чистење на линданот во новата епизода на „Шорткат“
(ВИДЕО)

Во разговорот со младата научничка Марија Тодоровска за нејзината мотивација да почне да ги испитува микроорганизмите и нивната улога во природата, дознаваме повеќе за нејзината генијална идеја за чистење на опасниот линдан од ОХИС. Покрај ова како главна тема, во новата епизода на „Шорткат“ информираме за кратењето на материјалот за државна матура, како и за Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, кој децата од „Доза Среќа“ годинава го одбележаа со хуманитарен саем за слатки.

Британскиот регулатор се противи на купувањето на „Активижн Близард“ од страна на „Мајкрософт“

Управата за конкуренција и пазари на Обединетото Кралство соопшти дека е против планираното купување на компанијата за развивање игри „Активижн Близард“ од страна на...

Главниот ко-девелопер на WoW Classic Брајан Бирминген си заминува од Близард

Главниот ко-девелопер на WoW Classic Брајан Бирминген заминува од Близард бидејќи се спротистави на политиката на компанијата наречена „стакрaнкинг“. Станува збор за начин за...

Бесплатен водич од 403 страници за играње Dungeons & Dragons

Компанијата Wizards of the Coast чии што главни франшизи се Magic The Gathering и Dungeons & Dragons, објави бесплатен водич од 403 страници за...

Во подготовка: Нова „Томб Рајдер“ игра, серија и долгометражен филм

Според извештајот на „Холивуд Репортер“ се подготвува изработка на нова „Томб Рајдер“, серија и филм. Амазон ќе ја ангажира сценаристката Фиби Валер-Бриџер која претходно...

Обиди за блокирање на преземањето на „Активижн Близард“ од страна на „Мајкрософт“

Федералната трговска комисија (ФТК) на САД поднесе тужба во обид да го блокира преземањето на „Мајкрософт“ на компанијата за игри „Активижн Близард“ (Activision Blizzard)...

Наша препорака за добра игра на мобилен: „Angel Legion“

Играта „Angel Legion“ е бесплатна игра што може да се симне и на мобилен телефон од продавницата на Гугл - „Плеј Стор“, како и...
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
online free course
download intex firmware
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download