fbpx

Бугарија го ратификуваше Протоколот за членство на Македонија во НАТО

-

Народното собрание на Република Бугарија утрово со 140 гласа „за“ и без воздржани и против го ратификуваше Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО.

На седницата присуствуваа претседателот на македонското собрание, Талат Џафери и вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија Екатераина Захариева која рече дека политика на проширување на НАТО се смета за еден од најуспешните инструменти за просперитет.

– Бугарија е постојан поддржувач за влезот на Северна Македонија во НАТО. Бугарија го прифати ангажманот да работи на забрзување на процесот за евроатлантска интеграција на земјата, како и за внатрешни реформи, и за стабилизирање на регионот. Членството во НАТО одбележува нова етапа во односите меѓу двете држави – рече Захариева.

На седницата не присуствуваа пратениците на опозициксата Бугарска социјалистичка партија кои неколку дена го бојкотираат Парламентот поради измените на Изборниот законик.

Џафери пред пленарната седница се сретна со неговата бугарска колешка Цвета Карајанчева на која и изразил благодарност за напорите и поддршката која Софија ја укажува за европските и евроатланстите интеграции.

Протоколот за членство во НАТО прва го ратификуваше Грција, а досега тоа го направија и Словенија и Албанија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани...