fbpx

Бесими: За мигрантите мора цврсто да се координираме со земјите од регионот и со ЕУ

-

Поради мигрантите, Македонија мора да има цврста координација со сите земји од регионот, земјите од балканската рута и со Европската Унија, за успешно да ги имплементира одлуките на ЕУ и тие што се очекува да се донесат утре на самитот во Брисел.

Ова денеска го изјави заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, при посетата на мигрантскиот камп „Винојуг“ во Гевгелија.

Според него, процесот со бегалците е сложен, затоа што има хуманитарни и формално-правни димензии кои мора да се почитуваат за да им се излезе во пресрет на луѓето на кои им е потребна помош, во согласност со меѓународните стандарди.

По обиколката на кампот, Бесими заклучи дека мигрантите ги имаат сите услови за престој и хуман третман до нивно транзитирање низ земјава.

Во рамките на својата улога на координатор за странска помош, на донаторската координација во Гевгелија било разговарано и за подготовките за соочување со предизвиците што би се случиле при евентуално затворање на граници и носење еднострани решенија од некои земји кои би можеле да поредизвикаат дополнителни проблеми.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение дека планирале терористички напад. Тие, наводно, го подготвиле нападот „во согласност со целите и...